«هفته بزرگداشت تئاتر» آغاز شد/ اعتلای ذهن و زندگی با تئاتر

افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر» روز گذشته با حضور علاقه مندان به تئاتر و هنرمندان در محوطه خانه هنرمندان برگزار شد. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر»، بعدازظهر شنبه هفتم اردیبهشت ماه محوطه خانه هنرمندان میزبان افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر» بود. ابتدای این مراسم […]


افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر» روز گذشته با حضور علاقه مندان به تئاتر و هنرمندان در محوطه خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر»، بعدازظهر شنبه هفتم اردیبهشت ماه محوطه خانه هنرمندان میزبان افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر» بود.

ابتدای این مراسم با دوچرخه سوارانی همراه بود که پرچم های «تئاتر ببینیم» را با خود حمل می کردند. مراسم با همراهی گروه کرال فیلارمونیک ایران آغاز شد و سپس ایرج راد پیام روز جهانی تئاتر را خواند و اصغر همت نیز پیام روز ملی تئاتر را برای حضار قرائت کرد. سپس شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و بهزاد فراهانی از اعضای هیات مدیره خانه تئاتر، تولد ایرج راد را گرامی داشتند.

در ادامه جواد انصافی از سیاه بازان ایرانی گفت: سیاه بازی یکی از کامل ترین نمایش های ایرانی است، شخصیت سیاه ما سمبل توده زجر کشیده و ستم دیده مردم و سمبل آزادی و فریاد است؛ فریادی را که مردم نمی توانند بکشند، سیاه می کشد. او همه چیزش خاص است، لباسش خاص است، زبانش خاص است، اسم خاص دارد و مبارک، یاقوت، زمرد الماس را برای نام گذاری اش استفاده کرده اند چون که سیاه ما مثل یاقوت قیمتی است، مثل الماس درخشنده است، سیاه ما پیرو خط سیاوش است، چشم پاک است، راستگو است، به ناموس کسی نگاه نمی کند و حتی اگر مجبورش هم کنند دروغ نمی گوید، سیاه می گوید «وش» ام را (صورتم را) سیاه می کنم اما دروغ نمی گویم.

در خلال این افتتاحیه ایرج راد بیان کرد: ما هر سال هفته بزرگداشت تئاتر را داشته‌ایم اما امسال با شور و حال دیگری در حال اجرای این برنامه هستیم. در این مراسم ۲ نوع برنامه خواهیم داشت، برنامه هایی که در فضای باز برای عموم مردم اجرا می شوند که شادترند و برای ارتباط با آنها در نظر گرفته شده اند و برنامه های فضای بسته؛ از جمله نمایشگاه های عکس تئاتر، پوستر تئاتر و … که شکل تخصصی تری دارند و پانزده انجمن هرکدام به مناسبت هفته بزرگداشت تئاتر برنامه ای خاص را در دست اجرا خواهند داشت.

وی از مردم دعوت کرد تا در این مراسم حضور داشته باشند و در این زمینه توضیح داد: از همه مردم دعوت شده تا در این برنامه حضور داشته باشند. طبیعتا ما هر آنچه انجام می دهیم برای مردم است، تئاتر بدون مردم معنا و مفهوم پیدا نمی کند، بزرگداشت تئاتر نیز به همین صورت است چون هر چه قدر مردم استقبال کنند باعث می شود شور و شوق بیشتری به وجود آید و کارهای ارزشمندی تولید شود.

راد در پایان بیان کرد: باید تئاتر ببینیم، به‌خاطر اینکه تئاتر با زندگی، مسائل انسانی، بایدها و نبایدهای ما سر و کار دارد، تئاتر برگرفته از زندگی، انسانیت و مردم است و مردم باید با محتوای آنچه در زندگی‌شان در جریان است در ارتباط باشند، تئاتر تنها یک کلاس درس خشک نیست، تئاتر جایگاه خلاقی است که ذهن، اندیشه و زندگی ما را اعتلا خواهد داد.

شانزدهمین دوره «هفته بزرگداشت تئاتر»، به دبیری محمودرضا رحیمی از هفتم تا پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری در حال برگزاری است.