چند پروژه هنری در کرمان آغاز شد/ شروع فعالیت یک تشکل صنفی جدید

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفر به کرمان در جریان تازه ترین فعالیت های فرهنگی هنری هنرمندان این استان قرار گرفت. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفر به استان کرمان ضمن دیدار […]


معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفر به کرمان در جریان تازه ترین فعالیت های فرهنگی هنری هنرمندان این استان قرار گرفت.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفر به استان کرمان ضمن دیدار با مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان در جریان تازه ترین فعالیت های هنری انجام گرفته در این مجموعه قرار گرفته و در مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در کرمان شرکت کرد. این در حالی است که همزمان با سفر سید محمد مجتبی حسینی مرمت آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان نیز آغاز شد.

هنر در حاشیه نیست

سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاح کارگاه مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان گفت: موزه صنعتی کرمان گنجینه ارزشمندی دارد که لازم است به شایستگی معرفی شود. این موزه نیازمند توجه و رسیدگی مستمر است زیرا استمرار حیات یک پدیده به رسیدگی های مستمر نیاز دارد. من امیدوارم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان به طور مستمر به موزه رسیدگی کنند. البته راه اندازی یک کارگاه که مستمر آثار را بررسی و مرمت کند، امر قطعی و ضروری است. ضمن اینکه در فاز نخست لازم است که آثار موزه مرمت شود، در ماموریت کلان نیز، موزه باید درهای خود را به روی مردم و مخاطبان باز کند و برای جذب مخاطب و کشف خلاقیت تلاش کند.

حسینی گفت: موزه نهادی برای با هم بودن انسان ها بوده و در شناخت گذشته و روشن کردن چراغ راه آینده موثر است. موزه هنرهای معاصر زنده یاد صنعتی کرمان می تواند محل گفتگوی اهل هنر و مردم کرمان باشد. پرداختن به خانه موزه های کرمان در کنار موزه صنعتی می تواند یک شبکه در هم تنیده کارا ایجاد کند که موجب رشد و توسعه هنر قرار بگیرد و به کام مردم کرمان گواراتر باشد. به هر حال این استطاعت در هنر هست که یکی از محورهای توسعه کشور باشد، هنر امری در حاشیه نیست بلکه از ضرورت های جدی است که در اشتغال و توسعه کشور نقش دارد.

محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز در این برنامه گفت: اتفاق مهم و ضروری مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان از سفر معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کرمان در اردیبهشت امسال آغاز شد که با بازدید از موزه و وضعیت بعضی از آثار، موضوع مرمت را به طور جدی پیگیری کرد و خوشبختانه استانداری کرمان هم حمایت کرد و امروز شاهد هستیم که مرمت آثار در حال انجام است. مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی از جمله موارد تفاهمی است که بین استاندار کرمان و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده است. آثار هنری این موزه که تاکنون توجه جدی به مرمت آنها نشده است، با حضور و نظارت کارشناسان و اساتید فن و طی مدت یک سال مرمت خواهد شد. من معتقدم موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان یه سرمایه ارزشمند فرهنگی ملی است و نیاز است که با نگاه و توجه ملی دیده شود.

نشست معاون هنری با هنرمندان کرمان

پس از برگزاری این برنامه، نشست جمعی از هنرمندان و اعضای خانه هنرمندان کرمان با معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان برگزار شد. در این نشست هنرمندان رشته های مختلف تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی و اعضای خانه هنرمندان کرمان مسایل هنر استان را بیان کردند.

طرح ساخت و اجرای اپرای عروسکی خواجوی کرمانی با همکاری بنیاد رودکی، استانداری کرمان، خانه هنرمندان کرمان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توافق قرار گرفتمحمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این نشست گفت: در سال ۱۳۹۳ هنرمندان استان بر اساس ضرورت تصمیم گرفتند تشکلی به نام خانه هنرمندان را ایجاد کنند که هنرمندان رشته های مختلف در آن حضور داشته باشند و خوشبختانه امسال خانه هنرمندان کرمان به عنوان موسسه فرهنگی، هنری ثبت شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری در این نشست گفت: خانواده هنرمندان ایران به شدت بزرگ شده و در سال های گذشته هنرمندان جوان بسیاری به عرصه هنر وارد شده اند. امروز جغرافیای انسانی بسیار بزرگی در هنر داریم اما میزان رشد هنرمندان جوان بسیار بیشتر از رشد امکانات و تجهیزات لازم برای فعالیت هنری است و رشد اعتبار و امکانات با رشند توانمندی هنری تناسب ندارد. در تمام سال هایی که دغدغه تربیت هنرمند داشته ایم، دغدغه تربیت مخاطب هنری نداشته ایم و توسعه هنر متوازن نبوده است. هنرمندان نقش اصلی را در هنر ایفا می کنند و راه اندازی خانه هنرمندان کرمان نمونه ای از دغدغه و تلاش هنرمندان است که فرصت هایی را برای هنر کرمان فراهم کنند.

خانه موزه های هنر کرمان راه اندازی می شود

نشست هماهنگی خانه موزه های هنر کرمان و همکاری و تعامل معاونت امور هنری و استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در استانداری کرمان نیز در سفر معاون هنری به این استان برگزار شد.

در این نشست سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، محمد جواد فدایی، استاندار کرمان، محمدرضا علیزاده؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، سید مهران عالم زاده، شهردار کرمان، محمد حسین حسین زاده، مدیرعامل بانک رسالت، علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان، علی اکبر صفی پور، مدیرعامل بنیاد رودکی، مجید فروغی، مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و هنرمندان استان کرمان حضور داشتند.

در جریان برگزاری این نشست مقرر شد خانه های قدیمی کرمان شناسایی و متناسب با نوع فعالیت هنرمندان و نویسندگان شاخص کرمان برای اختصاص و بازسازی خانه های قدیمی به نام هنرمندان استان کرمان اقدام شود و نخستین خانه موزه کرمان با حمایت یک بانک خصوصی راه اندازی شود. همچنین در این نشست مقرر شد با همکاری بنیاد رودکی، استانداری کرمان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان ارکستر سمفونیک تهران اسفندماه امسال در شهر کرمان کنسرتی را اجرا کند. ضمن اینکه شب کرمان هم بهار سال آینده در برج آزادی یا تالار وحدت برگزار شود.

ساخت و اجرای اپرای عروسکی خواجوی کرمانی

طرح ساخت و اجرای اپرای عروسکی خواجوی کرمانی با همکاری بنیاد رودکی، استانداری کرمان، خانه هنرمندان کرمان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست مورد توافق قرار گرفت. این در حالی است که قرار شد کارگروهی متشکل از معاونت سیاسی و عمرانی استانداری کرمان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و خانه هنرمندان کرمان تشکیل و خانه ها و بناهای قدیمی را شناسایی و بررسی کنند و هنرمندان شاخص استان را با توجه به نوع و شیوه فعالیت هنری آنها تعیین کنند تا طرح خانه موزه های هنر کرمان اجرایی شود. ضمن اینکه با توجه به توافق قبلی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان نیز آغاز و قرار شد، موارد امنیتی و حفاظتی موزه صنعتی کرمان از سوی اداه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان پیگیری و انجام شود.

سید مجتبی حسینی در این نشست گفت: شبکه خانه موزه های هنر کرمان یکی از طرح هایی است که در راستای توسعه هنر پیشنهاد کردیم و خوشبختانه با استقبال استانداری کرمان مواجه شد. زمانی می توانیم دیروز را درست حفاظت کنیم و به فردا پیوند دهیم که استمرار فرهنگی داشته باشیم. در کرمان بناها و خانه هایی قدیمی وجود دارد که به حد کمال مورد استفاده قرار نگرفته است. این خانه موزه های هنر می توانند بستر معرفی بضاعت امروز هنرمندان کرمان و حضور و مشارکت هنرمندان کرمان در استان باشند و فضای هنری شهر از این طرح بهره مند شود. در این خانه موزه ها در کنار مستوره ای از توان هنری شهر، بخشی به هنرمندان شاخص استان اختصاص می یابد.

وی گفت: راه اندازی خانه موزه های هنر کرمان می تواند به گردشگری هنری کرمان کمک کند و این خانه موزه ها در کنار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان و دیگر فضاهای هنری و فرهنگی شبکه ای را برای توسعه گردشگری هنری و توسعه فرهنگ و هنر فراهم کند. در این زمینه نهادهای اقتصادی و صنعتی کرمان می توانند مشارکت و حمایت کنند تا خانه موزه ها راه اندازی شوند. در گام نخست نیاز است هنرمندان شاخص و تراز اول استان و بناها و خانه های قدیمی شناسایی شوند و متناسب با فعالیت هنرمندان هر یک از خانه ها به نام یکی از هنرمندان اختصاص یابد. بی تردید تاثیر فرهنگی این خانه موزه ها مستمر و دائمی است.

در ادامه مسئولان و جمعی از هنرمندان از تعدادی از بناها و خانه ها قدیمی کرمان برای طرح خانه موزه های هنر کرمان بازدید کردند.

آغاز جشنواره تجسمی فجر در کرمان

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در سفر به کرمان از هنرستان هنرهای زیبای دختران کرمان که امسال راه اندازی شده، بازدید و در افتتاح نمایشگاه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در موزه هنرهای صنعتی کرمان حضور پیدا کرد.

هنرستان هنرهای زیبای دختران کرمان به عنوان چهلمین هنرستان هنرهای زیبای کشور به تازگی آغاز به کار کرده است و در رشته های سینما، موسیقی، نمایش و فتوگرافیک هنرجو دارد.

«چهل نمایشگاه، چهل شهر» نیز از برنامه های یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که آثاری از موزه هنرهای معاصر تهران در ۴۰ شهر کشور به نمایش گذاشته می شود.