«کالاندولا» از نو ساخته شد/ کودک آزاری در بخش دیگرگونه‌های اجرایی

کارگردان نمایش «کالاندولا» که در بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر حضور دارد درباره تغییراتی که در اجرا داده شده، سخن گفت. احمد سلگی که با نمایش «کالاندولا» در بخش دیگر گونه‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، در این باره به سینما خراسان گفت: این نمایش در اجرای عمومی با حمایت کمپانی باران و […]


کارگردان نمایش «کالاندولا» که در بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر حضور دارد درباره تغییراتی که در اجرا داده شده، سخن گفت.

احمد سلگی که با نمایش «کالاندولا» در بخش دیگر گونه‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، در این باره به سینما خراسان گفت: این نمایش در اجرای عمومی با حمایت کمپانی باران و در تماشاخانه باران به صحنه رفت اما حدود یک ماه و نیم قبل که اسامی آثار راه یافته به بخش دیگرگونه‌های اجرایی اعلام شد من فکر می‌کردم نمی توانیم در جشنواره اجرا داشته باشیم چون اعلام نام اسامی همزمان شد با واگذار کردن تماشاخانه باران توسط خیام وقارکاشانی به فرد دیگری.

وی ادامه داد: البته بعد از صحبت کردن با عمارت نوفل لوشاتو قرار بر این شد که نمایش در این تماشاخانه اجرای عمومی داشته باشد و اجرای جشنواره نیز در همین مجموعه تئاتری صورت گیرد. «کالاندولا» از ۲۳ بهمن ماه در عمارت نوفل لوشاتو اجرای عمومی خود را آغاز کرده و سی ام بهمن ماه اجرای داوری و روزهای اول و دوم اسفند نیز در قالب جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفت و آخرین اجرای آن در جشنواره امروز سوم اسفند ماه خواهد بود.

سلگی درباره تغییرات نمایش نسبت به اجرای عمومی بیان کرد: اجرای عمومی از فضایی ورکشاپی برآمده بود اما برای اجرا در جشنواره چون فشار تمرین‌ها زیاد بود تعدادی از بچه‌ها نمی‌توانستند با ما همراه باشند به همین دلیل برای این اجرا به سراغ گروه حرفه‌ای‌تری رفتم. در واقع برای اجرای مجدد، کار کاملا از نو ساخته شده و در نمایش هیچ چیز تکراری نسبت به قبل وجود ندارد.

این کارگردان تئاتر متذکر شد: در واقعا این نمایش را می‌توان یک «کالاندولا ۲» نامید چون حتی داستان‌های نمایش هم عوض شده و تنها چیزی که تغییر نکرده مساله کودک آزاری و ساختار قصه‌هاست. در حال حاضر نمایش نظام‌مندتر شده است و خانم کیانا بنی‌هاشمی به عنوان مشاور کودک از ابتدای تمرینات در کنار گروه است و همه کیس‌ها را برای ما دسته‌بندی کرده و در مورد هرکدام توضیحاتی ارایه می‌دهد. در اجرای جدید نمایش، دیگر مساله تعرض و آزار جنسی کودکان کمرنگ تر شده و به مساله آزار کودکان به شکل کلان تری پرداخته خواهد شد آزارهایی چون تحقیر و توهین و سواستفاده از آنها.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: چند ساله که یازده سالته؟ هنوز هم فقط با چراغ روشن خوابت می‌بره؟ طبیعیه. چون هیچ وقت، هیچ چیز، از یاد هیچ کس نمی‌ره.

سپندار اعلم، نازنین بهرامی، حدیث بیابان‌گرد، صبا پیریایی، عباس خداقلی‌زاده، آرزو جلالی، عماد درویشی، اشکان دلاوری، شهرزاد رحمانی، ابوالفضل سلحشور، نیلوفر شهفری، علی کارگری، فروغ کوهی در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.