کالبدشکافی تئاتر ایران در حضور شاهدان عینی

همزمان با برگزاری نمایشگاه اسناد تئاتر ایران پس از انقلاب در جشنواره تئاتر فجر، نشست های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران از ۳۰ بهمن الی ۳ اسفند در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار می‌شود. به گزارش سینما خراسان، تاریخ شفاهی (Oral History) یکی از شیوه های پژوهش در تاریخنگاری و مشتمل بر مجموعه منظمی از […]


همزمان با برگزاری نمایشگاه اسناد تئاتر ایران پس از انقلاب در جشنواره تئاتر فجر، نشست های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران از ۳۰ بهمن الی ۳ اسفند در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار می‌شود.

به گزارش سینما خراسان، تاریخ شفاهی (Oral History) یکی از شیوه های پژوهش در تاریخنگاری و مشتمل بر مجموعه منظمی از اظهارات افراد زنده در مورد تجربیات شان و روایت زنده ای از رویدادهای تاریخی است. تئاتر به عنوان هنری زمانمند بیش از گونه های دیگر هنری می تواند از ظرفیت ها و امکانات تاریخ شفاهی برای بررسی و شناخت جریان های درونی خود استفاده کند. بر این مبنا جلسات تاریخ شفاهی تئاتر ایران پس از انقلاب با هدایت امین عظیمی پژوهشگر و مدرس دانشگاه طراحی شده است.

در هر یک از این جلسات که اختصاص به دهه های ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ شمسی دارد، شاهدان عینی و چهره های تاثیرگذار هر مقطع تاریخی به تشریح فضای تئاتر کشور می پردازند و پاسخگوی پرسش‌های مخاطبان خواهند بود. از چهرهای حاضر در این نشست ها می توان به هنرمندانی همچون علی منتظری، هوشنگ توکلی، مجید جعفری، قطب الدین صادقی، تاجبخش فنائیان، داود فتحعلی بیگی، حسین پاکدل، کیومرث مرادی، علی شمس، امیر اسمی، فرشید مصدق، اردشیر صالح پور و حسین پارسایی اشاره کرد.

نشست های پژوهشی تاریخ شفاهی از ۳۰ بهمن تا ۳ اسفند هر روز ساعت ۱۱ الی ۱۳ میزبان تمامی علاقمندان، پژوهشگران، دانشجویان و اهالی تئاتر کشور خواهد بود.