کتاب منبع خوبی برای تولید آثار نمایشی و سینمایی است

باید در بازیابی سبقه هویت غنی دینی، انقلابی و ایرانی مان که داستانهای فراوانی در هرکدام از این بخش ها وجود دارد کتابهایی تدوین کنیم تا براساس آن آثار نمایشی و سینمایی فاخری تولید شود. ابراهیم زره ساز در گفتگوی اختصاصی با سینما خراسان همزمان با روز جهانی کتاب کودک گفت: در خراسان رضوی ۳۴ […]

باید در بازیابی سبقه هویت غنی دینی، انقلابی و ایرانی مان که داستانهای فراوانی در هرکدام از این بخش ها وجود دارد کتابهایی تدوین کنیم تا براساس آن آثار نمایشی و سینمایی فاخری تولید شود.

ابراهیم زره ساز در گفتگوی اختصاصی با سینما خراسان همزمان با روز جهانی کتاب کودک گفت: در خراسان رضوی ۳۴ مرکزثابت و ۱۰ مرکز سیار وجود دارد که به طور مستمر و غیرمستمر دویست هزار نفر با کانون پرورش و فکری کودکان و نوجوانان در ارتباطند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با بیان اینکه محور فعالیت های کانون کتاب است اظهار کرد: بر اساس این محور، فعالیت‌های مختلفی در این موضوع تعریف شده است،  من‌جمله این فعالیت‌ها قصه‌خوانی و ارتباط بچه‌ها با بحث امانت گرفتن کتاب خصوصاً امانت گرفتن از واحدهای سیار و پستی ما است.

وی به کیف‌های امانت کتاب که در واحد سیار و پستی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار دارد اشاره کرد و افزود: در این کیف‌ها ۵ تا ۶ کتاب از کتاب‌های منتشر شده توسط کانون وجود دارد و با ارتباط مستمری که واحد سیار و پستی ما با کودکان دارند کودکان بعد از مطالعه ، آنها را باز می‌گردانند ومجددا کتاب‌های دیگری را به امانت می گیرند.

زره ساز بیان کرد: نکته مهمی که در بحث کانون و کتاب وجود دارد انتخاب کتاب توسط کودک و نوجوان است بعلاوه اینکه مخاطب با محوریت کتاب وارد فضای کانون می‌شود و با کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آشنا و از میان آن‌ها کتاب‌هایی که با سلیقه‌اش همخوانی دارد را انتخاب می‌کند که این موضوع برای کودکان بسیار مفید است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کسانی که کودکی خود را در کانون سپری کرده اند اذعان کرد اعتماد به نفس و شخصیت این افراد در کانون شکل گرفته است . وی افزود: کودک و نوجوان زمانی که وارد کانون می شوند در کنار کتابخوانی یک سری فعالیت‌های مرتبط هم برایش تعریف می‌شودچنین فضای فرهنگی و هنری که تقریباً با محوریت کتاب است باعث ایجاد فضای پویا ، فعال و دوست داشتنی  می شود لذا  اوقات خوبی  را در کانون پشت سر خواهند گذاشت.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی در رابطه با وضعیت کتاب کودک در استان گفت: متاسفانه وضعیت کتاب کودک و نوجوان در کشور یک مقدار اسفناک است به این دلیل که یک سری علاقمند به حوزه کودک وارد این عرصه شده‌اند که تخصص ندارند و این موضوع باعث ضعف در حوزه جذب کودکان شده و حتی در بعضی موارد بچه‌ها از فضای محوریت کتاب دور شدند.

وی ادامه داد: از همین رو به نظر من یک مرجعی غیر از ارشاد که همیشه با سعه صدر مجوزها را می‌دهد باید در کنار ارشاد باشد تا کتاب‌هایی که قرار است در حوزه کودک چاپ شوند یک بازنگری در نشر و چاپ داشته باشد که به نظرمن خیلی موثر فایده است.

زره ساز بابیان اینکه در منابع کتاب  کودک هم محتوا و هم نشر کمبود داریم اظهار کرد: در مشهد و خراسان ناشران بسیاری داریم که در عرصه کودک و نوجوان کار می کنند اما نشر موثری که باعث تاثیر بر مخاطب شود و خود کودک آنها را انتخاب کند نداریم.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی  با اشاره به شورای تخصصی کتاب کودک که در کانون مستقر است و از ایده تا انتشار کتاب مشورت های لازم را می دهند گفت: این شوراها متشکل از افرادی ست که در زمینه کتاب کودک حرفی برای گفتن  دارند و از مرحله ای که قصه اولیه یا همان ایده ثبت می شود تا مرحله نشر مشورت های لازم را ارائه می دهند تا کتاب مثمرثمر تولید شود.

  وی با بیان اینکه ما برای همه کودکان کتاب چاپ می کنیم و مخاطب خاصی نداریم گفت:چون مخاطب ما عام است باید تمام ظرفیتهای این مخاطب در نظر گرفته شود و تمام مسئله مرتبط با آنها برنامه ریزی و فکر شود.

  زره سازگفت: باید کمک کرد تا موسسه های خصوصی وارد عرصه کتاب کودک شوند که به نظر من این حضور نیاز به یک چارچوپ دارد تا از مرحله تدوین کتاب تا زمان چاپ درشورای مختلف کتاب، مورد بررسی قرار گیرند تا به صورت تخصصی کتاب کودک وارد بازار شود.

   مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی درخصوص کتابهایی که بامحوریت انیمیشن های خارجی در حال نشر است گفت:به نظرمن اصالت فنی کار، چیزبدی نیست، که براساس کتاب آثار هنری تولید کنیم. کما اینکه ما درعرصه سینما هم این اتفاق را داریم نرگس آبیار اکثر کارهایی که تولید می کند براساس رمان‌هایی هست که می‌نویسند.

   وی ادامه داد: این خیلی خوب است که ما بتوانیم براساس آثار مکتوبی که داریم آثار هنری خلق کنیم اما اینکه ما بیایم بر اساس یک کارهنری خصوصا آثار انیمیشنی که در خارج تولید می شود کتاب داخلی چاپ کنیم به نظر من اصلا خوب نیست.

زره ساز با بیان اینکه من همیشه در عرصه کودک و نوجوان  یک شعار دارم اظهار کرد: باید در بازیابی سبقه هویت غنی دینی، انقلابی و ایرانی مان که داستانهای فراونی در هرکدام از این بخش ها وجود دارد کتابهایی تدوین کنیم تا براساس آن  آثار نمایشی و سینمایی فاخری تولید شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی اضافه کرد: قطعا اثر هنری برگرفته شده از یک کتاب خوب تاریخی که سبقه بازیابی هویتی دارد اثر خوبی خواهد بود و تاثیرش را بر کودک خواهد گذاشت.

وی با انتقاد از نشر کتابهای با محوریت انیمیشن های خارجی گفت: این کار کار خوبی نیست  چرا که یک نوع تقابل فرهنگی است یعنی ما خوراک فرهنگی از دشمن می گیریم و تبدیل می کنیم به کتاب، کتابی که محور اصلی مباحث فرهنگی و چاشنی فرهنگی خیلی قوی برای مخاطب کودک است.

زره ساز راه مقابله با این تقابل فرهنگی را افزایش تولیدات آثار هنری براساس قصه‌های قرآنی،ایرانی وانقلابی دانست و گفت: باید چاپ این نوع کتابها را دائمی کنیم تا کودک به جای شخصیت‌های هالیوودی شخصیت بومی خودمان را انتخاب کند .ما داستانهای بسیار زیاد در فرهنگ غنی ایرانی اسلامی داریم که کودک با آنها آشنا نیست.

 مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی در خصوص زنده کردن هویت ایرانی اسلامی گفت: ما در بخش چاپ کتاب دچار گم شدن هویت در جامعه هستیم خصوصا  مخاطب بزرگسالمان که دچار فراموشی گذشته خود شده است.

زره ساز گفت: باید این هویت را به وسیله افسانه های تاریخی بازیابی کنیم به خصوص اینکه ما کنار  ساحت مقدس امام رضا علیه السلام زندگی می کنیم که زندگی و فرمایشات این امام بزرگوار می تواند منبع خوبی برای کتابهای ما باشند به علاوه اینکه  ما فردوسی داریم که غنی از داستانهای کهن ایرانی است.

 انتهای پیام/ن.س