کم‌ آبی عکس‌ های خوبی دارد

عضو هیات داوران جشنواره ملی عکس آب با اشاره به برخی آسیب‌هایی که متوجه هنرمندان برگزیده رویدادهای هنری است، از شرایط حمایت افراد برگزیده سخن گفت. به گزارش سینما خراسان، جاسم غضبانپور عکاس مستند اجتماعی و داور جشنواره‌های مختلف عکاسی واضح بودن فراخوان جشنواره‌ها را یکی از راه‌های شناخت هر چه بیشتر عکاس از اهداف […]


عضو هیات داوران جشنواره ملی عکس آب با اشاره به برخی آسیب‌هایی که متوجه هنرمندان برگزیده رویدادهای هنری است، از شرایط حمایت افراد برگزیده سخن گفت.

به گزارش سینما خراسان، جاسم غضبانپور عکاس مستند اجتماعی و داور جشنواره‌های مختلف عکاسی واضح بودن فراخوان جشنواره‌ها را یکی از راه‌های شناخت هر چه بیشتر عکاس از اهداف برگزار کنندگان آن بر شمرد و اظهار داشت: انتخاب یک متن فراخوان مناسب و به دور از هر گونه ابهام می‌تواند کمک کند تا آثار بی ارتباط کمتری به دبیرخانه جشنواره ارسال شود. بدون شک اگر در متن جشنواره با ابهاهاماتی روبرو باشیم و یا اعضای هیأت داورانی که برای ارزیابی آثار انتخاب می‌شوند در حد خیلی مطلوبی نباشند، ممکن است که با اقبال جامعه عکاسان روبرو نشویم.

وی برگزاری جشنواره‌های هنری و آثار هنرمندان را در نمایش هر چه بهتر بحران آب به مردم مفید خواند و گفت: این گونه حرکت‌های فرهنگی و نمایش مشکلات زیست محیطی از قبیل آب که به واقع نبودن آن معضل اساسی برای مردم ایجاد می‌کند، باید تنها محدود به یک یا چند دوره جشنواره نباشد بلکه با برنامه‌ریزی و مدون بودن دبیرخانه آن در طول سال و ترسیم نقشۀ راه بتوان این موضوع را در میان هنرمندان نهادینه کرد تا آن‌ها به دنبال موشکافی هر چه بهتر موضوع باشند و آن را در عکس‌های خود نشان دهند.

غضبانپور ادامه داد: شکل گیری دبیرخانۀ سالانه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اطلاع رسانی صحیح در میان عکاسان سراسر کشور به ویژه استان‌هایی مثل خوزستان، اصفهان، ارومیه که با بحران کم‌آبی روبرو هستند می‌تواند در سالیان آینده ما را با عکس‌های بسیار خوب و تأثیرگذاری روبرو کند.

این عکاس جنگ، محدود نشدن جوایز جشنواره به رتبه‌های اول تا سوم را باعث ایجاد انگیزۀ مضاعف در تعداد بیشتری از شرکت‌کننده‌ها دانست و گفت: در بسیاری از جشنواره‌ها شاهد بودم که اهدای جوایز به نفرات برتر گاهی چنان تکبر و غروری برای آن‌ها به وجود می‌آورد که باعث می‌شود تا از مسیر اصلی کار حرفه‌ای خود دور شوند ولی فکر می‌کنم اگر فارغ از معرفی رتبه‌های برتر سعی کنیم تا به طور مساوی نفرات برگزیده را معرفی کرده و بتوانیم مشارکت هنرمندان عکاس را در جشنواره به دست آوریم همین موضوع می‌تواند به ایجاد انگیزه مضاعف در هنرمندان هم کمک کند.

وی با تاکید بر حمایت عکاسان برگزیده جشنواره عکس «آب» توضیح داد: در طول سال‌های گذشته عکاسان بسیاری در جشنواره‌ها حضور داشتند که تعداد محدودی از آن‌ها با فعالیت‌های خود توانستند مدارج بالای عکاسی را طی کنند و در سطح عکاسی فعلی کشور فعالیت کنند. به نظرم این حمایت‌های مادی و معنوی که بعد از جشنواره وجود دارد، می‌تواند انگیزه هنرمندان را مضاعف کند و آن‌ها را به ادامه راه امیدوارتر کند..

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز چهارمین جشنواره عکس آب ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۷ همزمان با همایش بزرگداشت روز ملی آب برگزار می‌شود.