گروه «هنروتجربه» خواستار بخشی مستقل در جشنواره «فجر» شد

شورای سیاستگذاری موسسه «هنر و تجربه» نسبت به سیمرغی که در جشنواره فیلم فجر با نام هنر و تجربه و بدون حضور نماینده‌ای از سوی این گروه سینمایی اهدا می شود، واکنش نشان داد. به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی «هنر و تجربه»، با توجه به اینکه در سی و هفتمین جشنواره […]


شورای سیاستگذاری موسسه «هنر و تجربه» نسبت به سیمرغی که در جشنواره فیلم فجر با نام هنر و تجربه و بدون حضور نماینده‌ای از سوی این گروه سینمایی اهدا می شود، واکنش نشان داد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از روابط عمومی «هنر و تجربه»، با توجه به اینکه در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر سیمرغی با عنوان «هنر و تجربه» اهدا می‌شود، شورای سیاستگذاری گروه سینمایی «هنر و تجربه» نسبت به عنوان این جایزه واکنش نشان داد.

جعفر صانعی مقدم مدیرعامل موسسه «هنر و تجربه» با اشاره به این نکته که سیمرغ «هنر و تجربه» در حالی اهدا می‌شود که نماینده‌ای از این گروه سینمایی در هیات انتخاب و داوری جشنواره حضور ندارند، نظرات شورای سیاستگذاری گروه سینمایی «هنر و تجربه» را این چنین منتقل کرد:

شورای سیاستگذاری معتقد است این سیمرغ در حالی در جشنواره فیلم فجر اهدا می‌شود که هیات انتخاب و داوری به نمایندگی از گروه سینمایی «هنر و تجربه» در جشنواره حضور ندارند و همچنین از آنجا که این عنوان مشخصا به نام این گروه سینمایی ارجاع می‌دهد لذا شورای سیاستگذاری خواستار این است که عنوان این سیمرغ تغییر کند و یا نمایندگانی از سوی این گروه سینمایی در بخش انتخاب و داوری حضور داشته باشند تا در پی این اتفاق توجه بیشتر و تخصصی‌تری به فیلم‌های هنری و تجربی مبذول شود. اعضای شورا همچنین با استقبال از بازگشت بخش «نگاه نو» ویژه فیلم اولی‌ها به جشنواره فیلم فجر و رویکرد جدی‌تر به پذیرفتن فیلم‌هایی با نگاه هنری و تجربی در این رقابت سینمایی، امیدوار است مسئولان سینمایی به ایجاد بخش مستقل «هنر و تجربه» نیز اقدام کنند تا از این مسیر این بخش از سینمای ایران که با خود موضوعات و ساختار متفاوتی می‌آورند، تقویت شود.

شورای سیاستگذاری و مدیران گروه «هنر و تجربه» با احترام به نمایندگان سینمای هنری و تجربی در جشنواره و برگزیده این بخش، ابراز امیدواری می‌کند که در دوره بعدی جشنواره ملی فیلم فجر سینمای هنر و تجربه دارای بخش مستقل شود و یا جشنواره‌ای ویژه فیلم‌های هنری و تجربی به شکل مستقل برگزار شود تا از این مسیر فیلمسازانی که رویکرد متفاوتی به سینما دارند فرصت بروز و ظهور بیشتری داشته باشند.

گروه سینمایی «هنر و تجربه» از سی و سومین دوره جشنواره با معرفی فیلم‌های خود به جشنواره فیلم فجر، داوری و اهدای تندیس هنر و تجربه را نیز برعهده داشت ولی از دوره سی و ششم با تغییر تندیس «هنر و تجربه» به سیمرغ، هیات انتخاب و داوری این بخش حذف شد. این گروه سینمایی سال گذشته نیز موضع خود را نسبت به این سیمرغ که با نام «هنر و تجربه» ولی بدون داوری نمایندگان گروه اهدا می‌شود، اعلام کرده بود.

در حال حاضر گروه «هنر و تجربه» در جشنواره‌هایی چون فیلم کوتاه تهران و «سینماحقیقت» بهترین‌ها را به داوری خود معرفی می‌کند.