۱۲ نقال در ۱۱۰ نقطه تهران اجرا دارند/ تأسیس خانه نقالان ایران

مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اعلام کرد در هفته ولایت ۱۱۰ نقطه شهر تهران میزان اجرای نقالی است. حسین عالم‌بخش مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران درباره اجرای نقالی در هفته ولایت، به سینما خراسان گفت: در دهه ولایت یعنی از عید قربان تا عید غدیر […]


مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اعلام کرد در هفته ولایت ۱۱۰ نقطه شهر تهران میزان اجرای نقالی است.

حسین عالم‌بخش مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران درباره اجرای نقالی در هفته ولایت، به سینما خراسان گفت: در دهه ولایت یعنی از عید قربان تا عید غدیر خم در ۱۱۰ نقطه تهران و مراکز فرهنگی نظیر فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ و مراکز عمومی نظیر چندین ایستگاه مترو با حضور ۱۲ نقال در رده‌های سنتی مختلف بانوان و آقایان، برنامه اجرای نقالی را تدارک دیده‌ایم که در حال اجرا است.

وی درباره این اجراهای نقالی و موضوعات مدنظر در نقل‌ها، توضیح داد: عنوان این برنامه «برکه و رود» است که طی آن نقالان از فضائل آقا امیرالمؤمنین، سبک زندگی حضرت و همچنین ماجرای غدیر خم نقل می‌کنند.

عالم‌بخش با اشاره به برگزار نشدن جشنواره نقالان علوی در سال جاری، افزود: هر سال با همکاری حوزه هنری جشنواره نقالان علوی را برگزار می‌کردیم که امسال این امر میسر نشد و به همین منظور و برای بالا نگه داشتن پرچم نقالان علوی، برنامه «برکه و رود» را با همکاری فرهنگسرای ارسباران تدارک دیدیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی شهرداری تهران درباره راه‌اندازی مکانی دائمی برای اجرای نقالی و پرده‌خوانی، یادآور شد: در اختتامیه جشنواره نقالان علوی در سال گذشته که دبیری آن جشنواره را بر عهده داشتم بحث تأسیس خانه نقالان ایران را مطرح کردم. مطالعاتی نیز در این زمینه انجام داده‌ایم و اگر زیرساخت‌ها آماده و بحث اقتصادی آن نیز برطرف شود، این مکان به عنوان مأمنی برای عزیزان نقال تأسیس می‌شود تا در طول سال میزبان برنامه‌های مختلف باشد.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: با کمک شهرداری تهران به فکر استمرار برنامه‌های نقالی در طول سال هستیم تا شاهد شکل‌گیری پاتوق‌های نقالی در نقاط مختلف شهر تهران باشیم.