۲۵ انیمیشن سینمایی در سال ۹۸ ساخته می‌شود

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران با اشاره به کلید خوردن ۱۰ تولید مشترک در حوزه انیمیشن تاکید سال آینده شاهد ساخت ۲۵ انیمیشن در سینمای ایران خواهیم بود. محمدرضا کریمی صارمی مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان و دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در گفتگو با سینما خراسان […]


دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران با اشاره به کلید خوردن ۱۰ تولید مشترک در حوزه انیمیشن تاکید سال آینده شاهد ساخت ۲۵ انیمیشن در سینمای ایران خواهیم بود.

محمدرضا کریمی صارمی مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان و دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در گفتگو با سینما خراسان ضمن اشاره به برگزاری ششمین بازار بین‌المللی پویانمایی تهران گفت: ششمین بازار پویانمایی یکی از بخش‌های جنبی یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران است و ۲۳ شرکت معتبر تولید انیمیشن، در این بازار غرفه دارند تا بتوانند محصولات خود را معرفی کنند.

وی ادامه داد: در این بازار یک پاویون ریاست جمهوری ایجاد شده که نزدیک به ۳۰ مهمان خارجی را که تهیه‌کننده و تولیدکننده هستند دعوت کرده‌اند و با جلساتی که برگزار کرده‌اند، اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده و شاهد قراردادهای خوبی در این حوزه هستیم.

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران بیان کرد: طبق آخرین آماری که دریافت کرده‌ایم، ۱۵ فیلم سینمایی انیمیشن در حال تولید است و فکر می‌کنم در این بازار ۱۰ قرارداد تولید مشترک نیز صورت گیرد که در این صورت تولیدات انیمیشن سینمای ایران در سال آینده به ۲۵ فیلم می‌رسد.

وی تاکید کرد: این امیدواری وجود دارد که طی ۲ سال آینده یک جریان جدید در حوزه تولید و اکران انیمیشن پیش آید.

کریمی صارمی با اشاره به تولیدات مشترک انیمیشن توضیح داد: با توجه به شرایط اقتصادی که امروز دچار آن هستیم، این بهترین فرصت برای تولید مشترک است، چرا که کشورهای مختلف ما را در تکنیک پذیرفته‌اند و تولیدات انیمیشن ما برای کشورهای مختلف قابل قبول است.

وی توضیح داد: در حال حاضر، پیش از هر چیز باید روش‌های تولید، پروداکشن و تایمینگ و زمان تولید را موردتوجه قرار دهیم تا بتوانیم آثار را در زمانی که مدنظر آن‌ها است آماده کنیم. ایران دارای گنجینه‌ای از ادبیات است که می‌تواند برای کشورهای دیگر بسیار جذاب باشد.

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری تأکید کرد: در واقع فرصتی خوبی برای کشورهای مختلف است چرا که با توجه به تورم موجود، ایران جزو کشورهایی است که دارای نیروی متخصص و ارزان قیمت دارند و ما نیز می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم تا انیمیشن خود را از تولیدات هنری صرف به صنعت انیمیشن نزدیک و یک جریان بزرگ ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: تا امروز کشورهایی مانند روسیه، ایتالیا و چند کشور دیگر نیز با شرکت‌های مختلف قرارداد بسته‌اند که شامل تولید سریال و فیلم کوتاه است. همچنین یک پیچینگ در این بازار برگزار شد که ۱۵ تولیدکننده و ۱۵ طراح ایده‌های خود را ارائه کردند.

این مدیر سینمایی بیان کرد: در این بازار هم خریدار و هم فروشنده خارجی وجود دارد، همچنین صدا و سیمای ایران با حضور در این غرفه آثار خارجی را برای خرید بررسی می‌کند.

کریمی صارمی در پایان گفت: دوازدهمین جشنواره بین‌ المللی پویانمایی تهران در سال ۹۹ در تاریخ ۱۰ تا ۱۴ اسفند ماه برگزار می‌شود و هدف جشنواره آینده ورود به بازارهای جهانی است، چرا که در آن زمان گنجینه‌ای از تولیدات سینمایی خواهیم داشت که باید شرایط لازم برای اکران و ورود این آثار به بازارهای جهانی را فراهم کنیم.

یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران عصر امروز پنجشنبه ۱۶ اسفندماه با برگزاری آیین اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد.