انتخاب دبیر «تئاتر فجر» توسط شورای سیاستگذاری/کسی استقبال نمی‌کند

مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد شورای سیاستگذاری دوره سی‌وهشتم جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر طبق آیین‌نامه، دبیر این رویداد را انتخاب می‌کند و تلاش بر این است که دبیر تا پایان سال معرفی شود. شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت انتخاب و معرفی دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر […]


مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد شورای سیاستگذاری دوره سی‌وهشتم جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر طبق آیین‌نامه، دبیر این رویداد را انتخاب می‌کند و تلاش بر این است که دبیر تا پایان سال معرفی شود.

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت انتخاب و معرفی دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، به سینما خراسان گفت: با توجه به اینکه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر آیین‌نامه دارد، بعد از پایان جشنواره سی و هفتم باید گزارش ارزیابی این دوره در شورای سیاستگذاری جشنواره مطرح شود و در شورا در خصوص انتخاب و معرفی دبیر دوره سی و هشتم، نتیجه‌گیری شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر فجر تا پایان سال جاری دبیر دوره سی و هشتم را انتخاب و معرفی خواهد کرد؟ یادآور شد: تلاش می‌کنیم که در نزدیکترین زمان ممکن جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره را برگزار و گزارش ارزیابی دوره سی و هفتم را ارائه دهیم تا هر چه زودتر درباره انتخاب و معرفی دبیر جشنواره سی و هشتم انجام شود.

کرمی در ادامه سخنان خود متذکر شد: یکی از ایراداتی که همیشه به درستی به جشنواره تئاتر فجر گرفته شده، انتخاب دیرهنگام دبیر جشنواره است. این انتخاب دیرهنگام کار دبیر را سخت می‌کند، درست است که جشنواره از فراخوان شروع می‌شود ولی دبیر نیاز دارد که در آرامش و با فراغت به ارزیابی و برنامه‌ریزی برای تدوین فراخوان و برگزاری جشنواره بپردازد. متأسفانه ما همیشه زمان را از دست داده‌ایم و امیدوارم این بار انتخاب و معرفی دبیر جشنواره سی و هشتم سریع‌تر اتفاق بیفتد.

مدیرکل هنرهای نمایشی تصریح کرد: دبیری جشنواره تئاتر فجر کاری نیست که کسی از آن استقبال کند و در دوره‌های گذشته نیز شاهد بودیم که دبیران دوره‌های مختلف از تمدید حضور خود برای دوره بعدی پرهیز می‌کردند، همچنین انتخاب فردی که مورد اجماع نظر هنرمندان باشد نیز سخت است.

وی با بیان اینکه «نزدیک به ۲۷ سال است که به شکل‌های مختلف درگیر برگزاری جشنواره تئاتر فجر هستم و با تمام جزییات و ضرورت‌ها، موانع و مشکلات آن آشنا هستم»، یادآور شد: نادر برهانی‌مرند توفیق بسیاری در برگزاری جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر داشت و در کنار نقاط قوت متعددی که این دوره از جشنواره داشت، ضعف‌هایی نیز به چشم می‌خورد که طبیعی است. من شاهد بودم که برهانی‌مرند با توجه به بضاعت مالی موجود، تمام تلاش خود را کرد که جشنواره‌ای با کمیت و کیفیت بالا برگزار کند.

کرمی در پایان سخنان خود تأکید کرد: باید طبق آیین‌نامه جشنواره برای انتخاب دبیر جشنواره سی و هفتم اقدام شود و در اولین جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره در این خصوص تصمیم‌گیری می‌شود که تمام تلاش‌مان این است که این جلسه و انتخاب در ایام باقیمانده سال ۹۷ باشد.