تمرکز سازمان سینمایی بر انیمیشن در بودجه ۹۸

سرپرست سازمان سینمایی با اشاره به اینکه بودجه مناسبی در اختیار بخش انیمیشن قرار می‌گیرد تاکید کرد به‌زودی تکلیف گروه اکران کودک و نوجوان مشخص می‌شود. حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در گفتگو با سینما خراسان، در پاسخ به این پرسش که «آسیفا» پیش از این […]


سرپرست سازمان سینمایی با اشاره به اینکه بودجه مناسبی در اختیار بخش انیمیشن قرار می‌گیرد تاکید کرد به‌زودی تکلیف گروه اکران کودک و نوجوان مشخص می‌شود.

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در گفتگو با سینما خراسان، در پاسخ به این پرسش که «آسیفا» پیش از این به مدیران سازمان سینمایی پیشنهاد ایجاد یک نهاد مستقل در حوزه پویانمایی را داده بود و آیا امکان اجرایی شدن چنین پیشنهادی وجود دارد، گفت: زمانی که چنین فعالیت‌هایی در قالب یک تشکل و صنف قرار می‌گیرد، یک هم‌افزایی ایجاد می‌کند و مطالبات نیز می‌تواند به صورت متمرکز ارائه شود، حتی صنوف می‌توانند راه‌حل‌هایی را برای توسعه فعالیت‌های خود ارائه دهند تا حوزه موردنظر برجسته‌تر شود.

انتظامی ادامه داد: بی‌شک سازمان سینمایی از چنین راهکارهایی استقبال می‌کند، چرا که حضور یک تشکل جامع در این حوزه کمک به دیده شدن بیشتر و ارائه راه‌حل‌های مناسب می‌کند و می‌توان به صورت متمرکز امکانات لازم را برای آن حوزه فراهم کرد.

تمرکز بیشتر بر انیمیشن در بودجه ۹۸

وی در جواب این سوال که آیا سازمان سینمایی برنامه‌ای برای استفاده و توسعه پتانسیل‌های موجود در حوزه انیمیشن‌سازی ایران دارد یا خیر، توضیح داد: بودجه سال ۹۸ سازمان سینمایی در فروردین‌ماه اعلام می‌شود. برنامه‌ریزی‌های انجام شده، روی برخی از بخش‌ها که معتقدیم فرصت‌های خوبی برای جهش دارند مانند انیمیشن تمرکز بیشتری داشته باشیم. به‌خصوص که حضور فیلمسازان جوان، بااستعداد و تحصیل‌کرده در این حوزه می‌تواند در رقابت‌های تجاری دنیا برای سینمای ایران مزیت‌هایی را به همراه داشته باشد.

انتظامی تاکید کرد: زمانی که برای یک کار بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود، به این معنا است که پشت آن یک برنامه‌ریزی مناسبی صورت گرفته و برای اثر بخش بودن برنامه موردنظر، بی شک نظرهای صنف و برجستگان این حوزه نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد تا بتوانیم برنامه‌های خود را متجلی کنیم.

انیمیشن ایران قابل‌رقابت با آثار برجسته جهانی است

وی درباره بخش بازار انیمیشن بیان کرد: خوشبختانه آثار انیمیشن ایران به خصوص فیلم‌های کوتاه انیمیشن توانسته‌اند در جشنواره‌ها و بازارهای بین‌المللی موردتوجه قرار گیرد، عرضه داخلی آثار انیمیشن سینمایی با اعداد فروشی که دارند، بسیار امیدوارکننده است و این نشان می‌دهد که ما می‌توانیم در عرصه تجاری جهانی ظاهر شویم، تاکید می‌کنم که سینمای ایران در حوزه انیمیشن کاملاً قابل‌رقابت با آثار برجسته سینمای جهان است.

سرپرست سازمان سینمایی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از آثار انیمیشن ایرانی در شبکه‌های مهم انیمیشن در حال پخش است که این نشان‌دهنده آن است که انیمیشن ایران به استاندارد بالایی رسیده است. بعضی از دوستان با تأسیس شرکت‌هایی در خارج در از کشور عملاً محصولات خود را وارد بازار جهانی کرده‌اند.

برنامه‌ریزی برای عرضه بهتر تولیدات انیمیشن

وی در پاسخ به این پرسش که بودجه در نظر گرفته شده در حوزه انیمیشن بیشتر به سمت تولید و یا افزایش تجهیزات و آموزش خواهد بود، توضیح داد: برای همه این موارد برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است. خوشبختانه در حوزه آموزش ۴ دانشگاه فعال داریم که چهره‌های با استعدادی را وارد عرصه انیمیشن کرده‌اند و می‌توان گفت سینماگران ما در حوزه انیمیشن به‌روز تر هستند، اما مهم این است که ما بتوانیم از این هنرمندان هم در عرصه تولید و هم برای عرضه جهانی حمایت کنیم. در حال حاضر همکاران ما در سازمان سینمایی برای اکران و عرضه آثار انیمیشن در VOD ها در حال تلاش هستند، چرا که هرچقدر بیشتر انیمیشن دیده شود، توسعه این هنر بیشتر خواهد شد.

انتظامی در جواب این سوال که اکران انیمیشن در حوزه گروه سینمایی کودک و نوجوان قرار می‌گیرد، و تا پیش از این تلاش شده بود تا یک گروه سینمایی برای سینمای کودک و نوجوان در نظر گرفته شود، آیا چنین اتفاقی رخ می‌دهد، گفت: دوستان ما در معاونت ارزشیابی و نظارت در حال برنامه‌ریزی در این زمینه هستند که در صورت نهایی شدن، اعلام می‌شود.