دولت در مقابل هنرمندان نرم‌تر از پنبه است/ واگذاری امور به مردم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست هم گرایی دولت و پدید آورندگان فرهنگ و هنر از تلاش خود و وزیر کار و رفاه اجتماعی برای تصویب پیش نویس تشکیل کانون های سراسری هنرمندان در هیات دولت خبر داد. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست […]


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست هم گرایی دولت و پدید آورندگان فرهنگ و هنر از تلاش خود و وزیر کار و رفاه اجتماعی برای تصویب پیش نویس تشکیل کانون های سراسری هنرمندان در هیات دولت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست همگرایی دولت و پدید آورندگان فرهنگی و هنری که یکشنبه سوم شهریور در تالار رودکی تهران برگزار شد، توضیح داد: یکی از ۹ برنامه ای که در این دولت به مجلس ارائه شد بحث بهبود کسب و کارهای فرهنگی به عنوان یک کلان برنامه بود. بحث مقررات زدایی از حوزه فرهنگ و هنر و اینکه بتوانیم فضای کسب و کار را به شرایط آرام تری ببریم مهم ترین هدف ما در این عرصه بود. نکته دیگری که مد نظرمان بود تعریف روشن مشاغل هنری بود که این پروژه تا پایان سال به اتمام می رسد که امیدوارم با حمایت وزارت کار شاهد تحقق موضوع باشیم.

وی افزود: در آیین نامه تبصره ۱۸ قانون بودجه، فرهنگ گنجانده شد و طی آن در ارتباط با صندوق توسعه ملی نامه ای به رییس جمهور ارائه شد تا ما بتوانیم حوزه فرهنگ و هنر را در این حوزه جدی تر ببینیم. اینکه ما حوزه حقوقی اهل فرهنگ و هنر را جدی بگیریم، اتفاقی است که در هفته های اخیر افتاد و ما مباحث مربوط به حل اختلاف را در شورای حل اختلاف پیش بردیم. ما در حوزه کسب و کارهای فرهنگی هم موضوع گذرگاه ها و میدان های فرهنگی را مورد توجه قرار دادیم که در این راستا ۲ خیابان فرهنگ و هنر طی سفرم به اصفهان افتتاح می شود. اینها همه در حال پیوستگی و استمرار است.یکی از رویکردهای مهم دولت تدبیر و امید بحث واگذاری امور به مردم است که به طور پیوسته جزو مطالبات جدی آقای روحانی و اعضای هیات دولت قرار دارد. کسب و کارهای هنری راه نمی افتند مگر اینکه دخالت های دولت در این حوزه کمتر شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: یکی از رویکردهای مهم دولت تدبیر و امید بحث واگذاری امور به مردم است که به طور پیوسته جزو مطالبات جدی آقای روحانی و اعضای هیات دولت قرار دارد. کسب و کارهای هنری راه نمی افتند مگر اینکه دخالت های دولت در این حوزه کمتر شود. در این راه باید مردم در پروسه مسیر حضور داشته باشند. بعضی مواقع دولت ها فکر می کنند عقل کل هستند و فکر می کنند می توانند جای مردم را تصمیم بگیرند. در این راه بحث گفتگو از سطح سیاستگذاری تا اجرا باید هم پای هم حرکت کنند. در این راستان آیین نامه شورای گفتگو تدوین شده است و با همین رویکرد ما شاهد اتفاق امروز هستیم. وقتی تکلیف برنامه ششم توسعه در هیات دولت مطرح شد و در سال های دوم و سوم مساله جدی تر شد به این نتیجه رسیدیم که می توانیم کارهایی را انجام دهیم. با همین نگاه مقدمات جلسات فراگیری را انجام دادند و من تشکر می کنم که اصناف مختلف در این راه همراه ما بودند. من در این راستا یک چک سفید امضا هم به دوستان دادم که هروقت به نتیجه مشترک رسیدید من حمایت می کنم.

صالحی بیان کرد: این تجربه ای است که فارغ از نتیجه می تواند تجربه بسیار موفقی باشد. نهادهای مدنی ما در کنار نهادهای صنفی به درستی شکل نگرفته اند. در این راه دولت بزرگ و بزرگ تر می شود و ما باید بتوانیم انجمن یا کانون های سراسری را پیدا کنیم. سراسری شدن این مجموعه ها بخشی از هویت نهاد مدنی است که تخصص و استمرار را شکل می دهد. این چیزی است که با ظرفیت شناسی قانون موجود و قانون کار می توانیم، استفاده کنیم. اینها یک نهاد مدنی مهم خواهد بود که تکیلف دولت را هم روشن می کند و اجازه بهانه گیری را به او نمی دهد پس به نظر می آید رویکرد واگذاری امور به مردم باید بسیار جدی تر از اینها مورد توجه قرار گیرد به ویژه اینکه دولت در عرصه فرهنگ و هنر قطعا نمی توانتد به تنهایی در این راه گام بردارد. به هر حال این اتفاق گام نخست ما در عرصه های صنفی است که هم هنرمندان و هم آقای شریعتمداری با استقبال فراوان در کنار ما حضور داشتند و من مطمئنم با نگاهی که در رییس جمهور و هیات دولت وجود دارد این اقدام به نتیجه می رسد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست با ابراز قدردانی از امضای پیش نویس تشکیل کانون های سراسری هنرمندان تصریح کرد: ما یک تصمیم استراتژیک گرفتیم که خواستیم در این راه خود و هنرمندان را بیازماییم تا اصحاب هنر با انجام یک کار جمعی یک نظام حائل مناسب برای تحقق اهداف فرهنگی خود میان دولت شکل بدهند. در این راه مهم ترین محدودیت ها چارچوب های قانونی بود که امیدوارم در قالب قانون کار بتوانیم به اهداف مورد نظرمان دست پیدا کنیم. البته من در دل بسیار گریانم که چرا انقدر دیر به این گام نخست رسیدیم البته فکر می کنم ما در مسیر روشنی قرار داریم. به هر حال رهبر معظم انقلاب اهل هنر و شعر هستند و این فضا را به طور کامل می شناسند و ما می بینیم هر سال با اصحاب فرهنگ و هنر دیدارهای مختلفی را برگزار می کنند پس این شایسته نیست که ما در شرایط فعلی تا این حد تاخیر ایجاد می کنیم که بتوانیم فضایی را برای تشکیل یک نظام صنفی واحد برای اهالی فرهنگ و هنر ایجاد کنیم.هنرمندان مطمئن باشند دولت در برابر آنها زمختی ندارد و قطعا در برابر این عزیزان نرم تر از پنبه است. چه کسی گفته دولت در مقابل شما هنرمندان که کار انبیا را دارید زمختی دارد؟ هنرمندی قطعا کار خداست، شما هنرمندان نیروهای مولد این جامعه هستید که باید از شما حمایت کرد و ما نیز غیر از حمایت کار دیگری نداریم

وی ادامه داد: ما اگر مردم را در فعالیت های خودمان وارد نکنیم قطعا ضرر خواهیم کرد. اگر ما می خواهیم این خانه مستحکم بماند باید مردم را وارد کنیم. در این میان گروه های مرجع هستند که مردم را به حرکت در می آورند. قطعا جامعه هنر فضایی است که نه تنها جامعه خود بلکه کل مردم را به حرکت در می آورد. شما ببینید سینما، اشعار و ترانه ها چگونه نظام استبدادی دوران پهلوی را به مردم نشان داد. این ها واقعا با نگاه های مختلف به مردم حرکت داد بنابراین این اتفاقات حرکت های بزرگ یک ملت بوده و شما طلایه داران این عرصه هستید. هنرمندان مطمئن باشند دولت در برابر آنها زمختی ندارد و قطعا در برابر این عزیزان نرم تر از پنبه است. چه کسی گفته دولت در مقابل شما هنرمندان که کار انبیا را دارید زمختی دارد؟ هنرمندی قطعا کار خداست، شما هنرمندان نیروهای مولد این جامعه هستید که باید از شما حمایت کرد و ما نیز غیر از حمایت کار دیگری نداریم. در این راه بحث شفافیت مهم ترین موضوع است. مایه افتخار ما است که هر تشکلی را که در چارچوب قانون آمد و عرض اندام کرد با تمام وجود تکریم و تحسین کنیم. کما اینکه ما در حوزه های دیگر کارمان شاهد چنین موضوعی بودیم که یک تشکل غیرشفاف در ماجرای هفت تپه چه اتفاقاتی را رقم زد. اما وقتی شفافیت وجود داشته باشد قطعا ما باید حمایت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: این یک امضای سمبلیک سند نیست. من نه به عنوان وزیر تعاون بلکه به عنوان رییس ستاد انتخاباتی آقای روحانی این را از همان ابتدا تکلیف خود می دانسته و می دانم. من مسئول تحقق این سند در هیات دولت هستم. قطعا حق شما عزیزان است که انتقاد کنید اما ما با تمام ضعف ها و کاستی هایمان اینجا هستیم که یک مبنای اصولی و قانونی برای تحقق اهداف جامعه مان داشته باشیم.

شریعتمداری در پایان سخنانش گفت: قطعا وزارت رفاه بدون حمایت هنرمندان در تحقق اهدافش درمانده است به عنوان مثال موضوع کودکان کار یک ننگ برای منِ وزیر است که به تنهایی از پس آن بر نمی آیم. این موضوع برای ام القرای جهان اسلام اصلا شایسته نیست. من نباید به شما کمک کنم این شما هستید که باید به من کمک کنید. آن کاری که من و آقای صالحی انجام می دهیم اجازه تاسیس تشکل های سراسری و ملی فرهنگ و هنر است. اتفاقا تحقق همین موضوع است که باعث افتخار ماست. به هر حال امیدواریم این مسیر را طی کنیم تا به مشکلات هنرمندان رسیدگی کنیم. هر بازنشسته هنرمندی آیینه تمام نمای زندگی من است و حضور ما نشانگر احترامی است که به جامعه هنرمندان کشور داریم و امیدوارم شرایط به گونه ای باشد که بتوانیم در جهت تحقق اهداف به خوبی عمل کنیم. من و همکارانم اینجا هستیم برای کمک و این نکته را هم بگویم که تشکیل کمیته سه جانبه ای با حضور نماینده وزارت تعاون، نماینده وزارت ارشاد و هنرمندان ضروری است. در این راه پیگیری حقوق هنرمندان بازنشسته و طرح بسیاری دیگر از مسائل در صحن هیات دولت دیگر اقداماتی است که باید به آن توجه کرد.