دیدار معاون هنری ارشاد از ستاد تجسمی فجر/ جشنواره‌زدگی تهدید است

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در جریان روند کار ستاد برگزاری این رویداد قرار گرفت. به گزارش سینما خراسان، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در جریان روند کار این جشنواره قرار گرفت. […]

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در جریان روند کار ستاد برگزاری این رویداد قرار گرفت.

به گزارش سینما خراسان، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در جریان روند کار این جشنواره قرار گرفت. در این جلسه هادی مظفری مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، امیرسقراطی دبیری هنری، محسن سلیمانی دبیر اجرایی جشنواره، اردشیر میرمنگره مدیربخش «چهل نمایشگاه چهل شهر»، سعید اسلام زاده مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی و عبدالرحیم سیاهکارزاده ﺭﯾﯿﺲ ﻣﻮﺳﺴﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻫﻨﺮﻫﺎﯼ ﺗﺠﺴﻤﯽ ﻣﻌﺎﺻﺮ حضور داشتند.

جشنواره‌زدگی یک تهدید جدی است

مجتبی حسینی در بخشی از این جلسه گفت: امروز ما در رشته‌های مختلف با تهدید جشنواره‌زدگی مواجه هستیم. این جشنواره زدگی یک تهدید جدی است که ضرورت دارد درباره آن فکر شود. تعدد جشنواره‌ها و هم‌پوشانی آنها ممکن است باعث شود هنرمندان انگیزه لازم برای شرکت در جشنواره‌ها را نداشته باشند. ما شاهد هستیم که هر استان یا هر انجمن و نهادی، جشنواره‌ای را برای خود ترتیب داده پس این موضوع نباید موجب شود که نتوانیم به برآیندی کلی از فعالیت‌های هنرمندان کشورمان دست پیدا کنیم.

حسینی با تاکید بر بازنگری جشنواره‌ها افزود: ضرورت دارد در هنرهای تجسمی رویدادها و جشنواره‌های مختلف با رویکرد ملی نگاه و بررسی شود و آنها را بر اساس نحوه کار و خروجی آنها ارزیابی کنیم تا بر اساس آن اهداف و نتایج جشنواره‌ها بررسی شود. انجمن‌ها نیز می‌توانند رویدادهای تخصصی خود را داشته باشند و خلاء‌هایی را که در بخش دولتی وجود دارد پوشش دهند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رویدادهای تخصصی و موضوعات هنری می تواند بر اساس مطالعات آمایشی بر اساس جغرافیای فرهنگی، تاریخی تعریف شود و با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شهرها رویدادهایی نیز برنامه ریزی شود. کما اینکه با در نظر گرفتن ظرفیت و استعداد شهرها و استان‌ها، جشنواره‌هایی می‌توانند روی اقتصاد آن شهر تاثیرگذار باشند. من بر این باورم بسیاری از شهرهای ایران می‌توانند بر اساس ظرفیت خود بدرخشند، در حالی که ما به راحتی از کنار این ظرفیت‌ها می‌گذریم.

جشنواره هنرهای تجسمی فجر در چهل سالگی انقلاب

وی با تاکید بر تعریف و تبیین اهداف جشنواره‌ها بیان کرد: در این سال‌ها هنرمندان بسیار زیادی به جامعه ما اضافه شده‌اند که هر کدام گرایش خاص خود را دارند. بنابراین بزرگان و متخصصان این حوزه باید نظرات را تجمیع کنند تا رویکرد جشنواره‌ها مشخص شود. اگر قصد ما استعدادیابی است، باید جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند و برآیند آنها به جشنواره ای حرفه ای رسیده تا نفرات برگزیده بتوانند بهترین آثار را در جشنواره ارائه کنند. اگر هم رویکرد ما گفت و گو میان هنرمندان است می‌توانیم حاصل یک سال کار آنها را نمایش دهیم.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جشنواره هنرهای تجسمی فجر در این دوره با بخش‌های مختلف و همچنین برنامه‌هایی به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی می تواند چتر گسترده ای باشد تا فضایی برای حضور هنرمندان و ارائه آثار بر اساس قواعد جشنواره فراهم کند البته در حوزه هنرهای تجسمی بیشتر تمرکز بر صنف هنرمندان است اما ضرورت دارد به صنوف و حرفه‌هایی که مرتبط با جریان هنرهای تجسمی هستند و بر آن تاثیرگذارند، نیز توجه شود و برای پرورش حرفه ای و تقویت این صنوف مانند نقد، پژوهش، نمایشگاه‌گردانی، مدیریت هنری، توسعه بازار زمینه‌هایی فراهم شود.

ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر هم در این جلسه گفت: خود جشنواره نباید هدف باشد، بلکه جشنواره‌ها باید اهدافی مانند استعدادیابی یا سنجش کیفیت کار شرکت‌کنندگان در جشنواره باشد تا بتوانیم جایگاه خود را در جهان پیدا کنیم. اما شاهد هستیم که آثار تکراری به جشنواره‌های مختلف ارسال می‌شود و حتی گاه برگزیدگان جشنواره‌ها مشترک هستند. بنابراین هدف ما نباید صرفا برگزاری یک جشنواره باشد و بله همه باید به خروجی آن توجه کنیم.

پیشنهاد دبیر هنری و ارائه یک گزارش کوتاه

امیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر هم در این دیدار گفت: دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر باید در طول سال برنامه همه گالری‌ها را رصد کرده و پس از آن چند کیوریتور انتخاب شوند که دستاوردهای جامعه تجسمی در طول سال را بررسی کنند. یک بخش از جشنواره می‌تواند به این صورت شکل بگیرد که کیوریتورها هنرمندان فعال و حرفه‌ای را که دارای ایده‌های برتر هستند دعوت به کار کنند تا برای شرکت در جشنواره اثر ارائه دهند.

وی همچنین گزارشی از انتخاب و داوری آثار یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بخش‌های مختلف جشنواره مانند نمایشگاه هنر انقلاب با عنوان پلاک ۴۰، نمایشگاه عکس‌های انقلاب، نمایش فیلم با موضوع تجسمی، نمایشگاه انتشارات تجسمی، نمایشگاه طراحی و نشست‌های تخصصی ارائه کرد.

توضیحاتی درباره بخش «چارسوی هنر»

محسن سلیمانی دبیر اجرایی جشنواره نیز درباره بخش گالری‌ها با عنوان «چارسوی هنر» در این دوره جشنواره تجسمی فجر گفت: در این بخش ۵۴ گالری حضور دارند که شامل ۲۶ گالری از تهران و ۲۸ گالری از شهرستان‌ها آثاری از هنرمندان را در باغ موزه قصر به نمایش می گذارند.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد هم در این جلسه گفت: قصد ما این است مخاطبان جدیدی را به جامعه تجسمی وارد کنیم تا هم به اقتصاد هنر کمک شود و هم ذائقه بصری آنها ارتقا یابد. برهمین اساس بخش گالری‌ها می تواند محل مناسبی برای حضور مخاطبان جدید باشد.

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن ماه ۱۳۹۷ برگزار ‌می ‌شود. در این ‌جشنواره سید امیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی دبیری اجرایی را ‌عهده دار ‌هستند. ‌