«رتوریک» از حیدریان قدردانی کرد/ یک بزرگداشت موسیقایی برای پایور

ارکستر«رتوریک» به رهبری نصیرحیدریان و گروه موسیقی «پایور» به سرپرستی سعید ثابت در چهارمین روز از برگزاری جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبانشان در ۲ کنسرت جداگانه بودند. به گزارش سینما خراسان، ارکستر «رتوریک» به رهبری نصیر حیدریان شنبه شب ۲۷ بهمن ماه در چهارمین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر کنسرتی را […]

ارکستر«رتوریک» به رهبری نصیرحیدریان و گروه موسیقی «پایور» به سرپرستی سعید ثابت در چهارمین روز از برگزاری جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبانشان در ۲ کنسرت جداگانه بودند.

به گزارش سینما خراسان، ارکستر «رتوریک» به رهبری نصیر حیدریان شنبه شب ۲۷ بهمن ماه در چهارمین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر کنسرتی را در تالار وحدت تهران برگزار کرد. در این کنسرت گروه ضمن اجرای قطعات «دیورتیمنتو اپوس ١٣۶» موتزارت، سوئیت « پاول اپوس ٢٩ » اثر گوستاو هولتز، واریاسیون‌های از تم چایکوفسکی، «اپوس ٣۵ »اثر آنتون آرنسکی در اقدامی جالب توجه دیگر قطعه «سینفونیتا در لا مینور اپوس ۶۶ » اثر شاهین فرهت را برای مخاطبان اجرا کرد. اجرای این قطعه در شرایطی بود که طی روزهای برگزاری جشنواره گروه و هنرمندان مختلفی اقدام به اجرای آثار دیگری از شاهین فرهت دبیر جشنواره کرده بودند.

ارکستر «رتوریک» از جمله مجموعه های فعال در حوزه موسیقی کلاسیک است که در مهر ماه سال ۹۲ به سرپرستی و رهبری رضا مریوند با هدف معرفی و اجرای آثار فاخر موسیقی کلاسیک تشکیل شد. این گروه در سال اول فعالیت خود در سومین جشنواره موسیقی «شمسه» به عنوان گروه برگزیده معرفی و پس از آن در تالارهای وحدت، رودکی، فرهنگسرای نیاوران، تالار اندیشه حوزه هنری کنسرت هایی را برگزار کرده است.

نصیر حیدریان رهبر مهمان ارکستر کنسرت «رتوریک» که چندی پیش نیز با ارکسترهای دولتی همکاری های داشته پیش از اجرای قطعه پایانی این کنسرت گفت: نوازندگان این ارکستر برای تک تک این نت‌ها زحمت می‌کشیدند که بتوانند آنطور که هست اجرا کنند. این هنرمندان واقعا برای انجام کارهای خود زحمت می کشند که جا دارد از رضا مریوند به پاس تلاش هایی که برای ارکستر کرده نهایت قدردانی را داشته باشم.

رضا مریوند مدیر هنری ارکستر «رتوریک» هم در این کنسرت ضمن اهدای یک سردیس به نصیرحیدریان توضیح داد:اعضای ارکستر «رتوریک» هدیه ناقابلی را به پاس زحمات زیاد استاد حیدریان برای تربیت چند نسل موزیسین تهیه کرده است. ای کاش تا وقتی این هنرمندان هستند قدرشان را بدانیم که البته فکر می‌کنم برای آقای حیدریان این اتفاق افتاده باشد.

راه تمام نشدنی استاد پایور با سعید ثابت و یارانش

گروه موسیقی «پایور» از مجموعه های قدیمی موسیقی ایرانی که است سال ۱۳۴۵ به همت زنده یاد استاد فرامرز پایور با حضور هنرمندانی چون رحمت الله بدیعی نوازنده کمانچه، محمد اسماعیلی نوازنده تمبک، حسن ناهید نوازنده نی، هوشنگ ظریف نوازنده تار، محمد دلنوازی نوازنده بربط، پروین صالح قیچک، پروین شکالور نوازنده قیچک و سعید ثابت نوازنده سنتور بم تاسیس شد.

این گروه که محمد اسماعیلی و سعید ثابت از اعضای باقی مانده هسته اصلی آن هستند روز شنبه ۲۷ بهمن در نوبت دوم اجراهای تالار وحدت کنسرتی را در دو بخش به مخاطبان ارائه کرد که در بخش اول قطعاتی از ساخته های استاد پایور و سعید ثابت با هنرمندی محمد اسماعیلی، سعید ثابت، امیرحسین رضا نوازنده تار، بنفشه بختیاری نوازنده سنتوربم، آزاده شمس نوازنده قیچک، شیدا گلنار نوازنده تاربم، هومان رومی نوازنده کمانچه، زمان خیری نوازنده نی و علیرضا فریدون پور خواننده برای مخاطبان اجرا شد.

در بخش دوم نیز گروه تمبک محمد اسماعیلی متشکل از مسعود پورسید احمد، امیرحسین عرب، حافظ پورسید احمد، سجاد ترازی، عادل تاجیک، رامین صبری، زهرا صبری، مرتضی بابایی، محمد میرزا خانی، سپهر فرجی نوازندگان تمبک و امید ناصری نوازنده دف و سازهای کوبه ای قطعات بی کلامی را برای مخاطبان ارائه دادند تا به این گونه یاد و خاطره استاد پایور در قالب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر زنده نگه داشته شود.