«شه‌میر» با پری دریایی مواجه شد/ ادای دین به موسیقی‌دان هرمزگانی

نمایش «شه‌میر» به کارگردانی کوروش سلمانی دهبارز از بندرعباس که در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به صحنه رفت به بیان آداب و رسوم و خرده فرهنگ‌های مردم جنوب ایران پرداخت. به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، نمایش «شه میر» نوشته و کارگردانی کوروش سلمانی دهبارز روز گذشته ۲۲ مرداد ماه در دومین روز از […]


نمایش «شه‌میر» به کارگردانی کوروش سلمانی دهبارز از بندرعباس که در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به صحنه رفت به بیان آداب و رسوم و خرده فرهنگ‌های مردم جنوب ایران پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری سینما خراسان، نمایش «شه میر» نوشته و کارگردانی کوروش سلمانی دهبارز روز گذشته ۲۲ مرداد ماه در دومین روز از برگزاری جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در ۲ نوبت در سالن سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه رفت.

این اثر نمایشی که از بندرعباس در بخش اصلی جشنواره حضور دارد با محوریت قرار دادن شخصیت شه‌میر که در گذشته در دهستان بیکاه شهر رودان زندگی می‌کرده و فردی بذله گو و طنزپرداز بوده است به خرده فرهنگ‌ها، باورها، آداب و رسوم و آیین‌های مردم جنوب ایران می پردازد. شه میر اواخر دهه ۸۰ از دنیا رفته است.

شوخ طبعی، طنازی و شباهت خصوصیات رفتاری شه میر با شخصیت «سیاه» در نمایش‌های ایرانی سبب شده بود که نویسنده این اثر نمایشی، متن را با نگاهی به نمایشنامه «سیاه» نوشته علی نصیریان به نگارش درآورد.

در بخشی دیگر از اجرای این اثر نمایشی به ویژگی‌های رفتاری و منش نوازندگان سرنا و دهل و لوطی‌ها پرداخت شده است که در این میان نقش خیال و افسانه و داستان‌هایی که درباره موجودات ماورایی نقل می‌کردند، مورد توجه قرار گفته است.

در این نمایش مواجهه شه‌میر با پری دریایی غمگینی که برای تن ندادن به یک ازدواج اجباری با پسر دریاها به خشکی پناه آورده، افسانه‌ها، آیین‌ها و موسیقی و نواهای مردم جنوب ایران به تصویر کشیده می‌شود.

این اثر وامدار گفتگوهای شفاهی مردم پیرامون شخصیت حقیقی زنده‌یاد شه‌میر در رودان و ادای دینی به علی نصیریان، سعید موحدی و علی‌خان حبیب‌زاده از هنرمند بزرگ موسیقی هرمزگان است.

در نمایش«شه میر»، رضا آزاد دریایی، فریده سلمانی، سمیه زارعی، امید رفه، مجتبی حمیدی، سلمه رضایی، صدیقه راور به ایفای نقش می پردازند.