فریبا رئیسی پس از ۱۲ سال به تئاتر بازمی‌گردد/ اجرا در شهر رشت

فریبا رئیسی کارگردان تئاتر عروسکی بعد از ۱۲ سال دوری از کارگردانی تئاتر، «نمایشِ مان» را در کارگاه نمایش «پروین» شهر رشت به صحنه می‌برد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان فریبا رئیسی از هنرمندان و کارگردان‌های با سابقه تئاتر عروسکی که ۱۲ سال گذشته اثری را به صحنه نبرده بود، درباره از سرگیری […]


فریبا رئیسی کارگردان تئاتر عروسکی بعد از ۱۲ سال دوری از کارگردانی تئاتر، «نمایشِ مان» را در کارگاه نمایش «پروین» شهر رشت به صحنه می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان فریبا رئیسی از هنرمندان و کارگردان‌های با سابقه تئاتر عروسکی که ۱۲ سال گذشته اثری را به صحنه نبرده بود، درباره از سرگیری فعالیت خود در عرصه کارگردانی تئاتر عروسکی گفت: بعد از ۱۲ سال دوری از صحنه تئاتر و اجرا و بعد از ۴ سال مهاجرت به شهر رشت، فضای پرشور، شوق و عشق به تئاتر مردم این شهر وسوسه‌ام کرد که نمایشی را به شیوه کارگاهی آماده اجرا کنم.

وی ادامه داد: ۲ داستان «دختر شاه برای ماه گریه می‌کند» اثر النور فارجون و «احمق‌های چلم و تاریخ‌شان» اثر آیزاک بشویتس را مدنظر داشتم که تم‌هایی بسیار قوی برای اجرا و فضایی بی‌زمان و مکان و جغرافیا داشتند. از دل این ۲ قصه نمایش «نمایشِ مان» بیرون آمد که در روند تمرین‌های کارگاهی تبدیل به یک اثر مستقل شد. روند تمرین کارگاهی یک سال طول کشید و در نهایت تصمیم گرفتم که نمایش را با ۲ بازیگر به صحنه ببرم. بهاره سعیدی و هدی فقیهی بازیگران این اثر، ۴ نقش اصلی و ۱۰ نقش فرعی را بازی می‌کنند.

کارگردان «نمایشِ مان» درباره شیوه اجرای این اثر نمایشی بیان کرد: نمایش ترکیبی از بازی صحنه‌ای و عروسک کاغذی است.

رئیسی درباره اجرای تئاتر به شکل خصوصی و در خارج از تهران، اظهار کرد: برای اولین بار است که تئاتر خصوصی را تجربه می‌کنم و تهیه‌کنندگی نمایش را هم خودم بر عهده گرفته‌ام ولی ریسک این تجربه دلپذیر بود چون در کارگاه نمایش «پروین» مشغول تمرین بودیم که در نهایت همان سالن نمایش را اجرا می‌کنیم، از این رو پروسه تمرین بسیار خوبی داشتیم. از همان اول با طراحی صحنه نهایی و میزانسن‌های خاص اندازه سالن، تمرین کردیم.

وی درباره مکان اجرای «نمایشِ مان» افزود: کارگاه نمایش «پروین» در آموزشگاه سینمایی «پروین» در شهر رشت در واقع خانه مادری استاد بهزاد عشقی کارگردان، نویسنده و منتقد فیلم است که به همت ایشان و یاسمن عشقی دخترشان کهک نویسنده و مستندساز است، برای تولید تئاتر آماده شده است.

«نمایشِ مان» از دوشنبه ۲۷ خرداد اجرای عمومی خود را در شهر رشت آغاز می‌کند.

سهیلا باجلان، فریبا رئیسی با همراهی فرناز حسینی طراح و ساخت عروسک، فریبا رئیسی طراح صحنه و لباس، کیاندخت رازی گرافیک صحنه، کیاندخت رازی و هدی فقیهی اجرای گرافیک، مازیار بهروز طراح نور، مسعود حبیبی اجرای نور، رضا حرفت‌بخش دستیار کارگردان، فرناز حسینی منشی صحنه، عارف اولیایی مدیر صحنه و تدارکات، کیاندخت رازی انتخاب موسیقی، میثم ستایش ادیت و افکت موسیقی، بهاره سعیدی و رضا حرفت‌بخش طراح گریم، بهاره سعیدی اجرای گریم، هدی فقیهی پوستر، بروشور و تراکت و علی باقری مدیر تبلیغات فضای مجازی، دیگر عوامل «نمایشِ مان» هستند.

عکس کنار خبر از نیکان باقری است.