«مده آ» به قشقایی می‌آید/ نمایشی در تکریم مقام زن

علی‌اصغر راسخ راد کارگردان نمایش «مده آ» این نمایش را اثری در تکریم مقام زن و مادر دانست که با رویکردی جدید نسبت به نسخه‌های دیگر این نمایشنامه به صحنه می‌رود. علی اصغر راسخ راد کارگردان نمایش «مده آ» که در بخش اساتید بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی حضور دارد درباره اجرای این اثر […]


علی‌اصغر راسخ راد کارگردان نمایش «مده آ» این نمایش را اثری در تکریم مقام زن و مادر دانست که با رویکردی جدید نسبت به نسخه‌های دیگر این نمایشنامه به صحنه می‌رود.

علی اصغر راسخ راد کارگردان نمایش «مده آ» که در بخش اساتید بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی حضور دارد درباره اجرای این اثر نمایشی به سینما خراسان گفت: نمایش «مده آ» قرار است در قالب جشنواره تئاتر دانشگاهی جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه در ۲ نوبت ۱۶ و ۱۹ در عمارت نوفل لوشاتو اجرا داشته باشد و پس از آن از ۲۰ اردیبهشت ماه اجرای عمومی خود را در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر آغاز خواهد کرد.

وی ادامه داد: این نمایشنامه نوشته مسعود سمیعی است و برداشتی آزاد از نمایشنامه‌های «مده آ» نوشته اوریپید و ژان آن وی به حساب می‌آید. در واقع تنها موضوع اصلی «مده آ» در این نمایشنامه لحاظ شده است و حتی هیچ دیالوگ مشترکی از این ۲ نمایشنامه در متنی که ما اجرا می‌کنیم وجود ندارد. برای اجرا من نیز بازخوانی مجددی از متن داشته‌ام و نمایش با تحلیل دوباره من به صحنه می‌رود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: برای اجرای این اثر نمایشی شیوه اجرایی را به شکل کلاسیک تغییر دادم تا علاوه بر بهره بردن از فرم و محتوای بهتر بتوانم از دانشجویان بیشتری برای اجرا استفاده کنم. البته به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن حامیان مالی شکوهمندی و صلابت آثار کلاسیک در طراحی و فضاسازی نمایش به چشم نمی‌خورد و به جای آن تلاش کردیم این شکوهمندی در بازی بازیگران به چشم بیاید.

وی یادآور شد: این روزها تئاتر رفته‌رفته به هنر سرمایه دارها تبدیل شده است و دیگر امثال من که سال‌هاست در تئاتر فعال هستند نمی‌توانند آثار مورد علاقه شان را به صحنه ببرند و ایده‌هایشان را عملی کنند. کارگردان یک ایده‌پرداز و نظریه‌پرداز است و نباید مدام درگیر مسایل و دغدغه‌های مالی باشد.

راسخ راد درباره ویژگی‌های نمایش توضیح داد: «مده آ» به دور از اداهای فمنیستی نمایشی در جهت تکریم مقام زن و مادر است. در متن اصلی عشق مده آ به دلیل خیانت به نفرت، خشن و انتقام می‌انجامد اما در این نمایش خیانت به یک عظمت مادرانه می‌انجامد.

وی در پایان درباره بازیگران نمایش گفت: در این اثر نمایشی ماندانا عبقری، علیرضا دهقان و مینو نوبهاری در کنار گروهی از بازیگران حرکت که از دانشجویان من در دانشکده هنر و معماری هستند، ایفای نقش می‌کنند. ابوالفضل سلیمی نیز طراحی صحنه نمایش را برعهده دارد.