همکاری تئاتری دانشجویان ایرانی و خارجی/سفارتخانه‌ها حمایت می‌کنند

جزئیات برگزاری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی صبح امروز یکشنبه ۱۲ اسفند در نشستی رسانه‌ای تشریح شد. به گزارش سینما خراسان، امروز یکشنبه ۱۲ اسفند نشست رسانه‌ای بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی با حضور امین مختاری دبیر جشنواره، محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم و مجتبی جَدی مدیر بخش مناطق جشنواره […]


جزئیات برگزاری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی صبح امروز یکشنبه ۱۲ اسفند در نشستی رسانه‌ای تشریح شد.

به گزارش سینما خراسان، امروز یکشنبه ۱۲ اسفند نشست رسانه‌ای بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی با حضور امین مختاری دبیر جشنواره، محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم و مجتبی جَدی مدیر بخش مناطق جشنواره در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای نشست، عسکری درباره رویکردهای وزارت علوم در این دوره از جشنواره بیان کرد: مجموعه فرهنگی اجتماعی وزارت علوم پیگیر برگزاری این جشنواره به نحو احسن است چون این جشنواره توانسته دین خودش را به تئاتر کشور ادا کند و هنرمندان بسیاری را به بخش حرفه‌ای تئاتر کشور ارائه دهد. ما به آینده نگاه داریم و امسال هم نسبت به ۲۱ دوره گذشته خوانش داشته‌ایم و نقاط ضعف و قوت جشنواره را بررسی کرده‌ایم تا بتوانیم این دوره را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم.

وی افزود: ایده «دانشگاه اجتماعی» یا «دانشگاه مؤثر» ایده اصلی ما در معاونت فرهنگی اجتماعی است که بار عمده تحقق این ایده بر عهده دانشجویان است که سهم عمده‌ای از آن را دانشجویان تئاتر بر عهده دارند، از این رو ما از تئاتر دانشگاهی حمایت خواهیم کرد و امیدوارم امسال شاهد برگزاری جشنواره‌ای با کیفیت و جذاب باشیم.

مختاری در ادامه با ارائه اطلاعات آماری جشنواره درباره برپایی این دوره عنوان کرد: امسال تلاش ما این بود که از تئاتر تمرکززدایی کنیم به همین دلیل بخش مناطق را تقویت کرده و ورک شاپ‌های بین المللی را در شهرستان‌ها برگزار کردیم و ۲ استاد از فرانسه و ترکیه در مناطق، کارگاه‌های آموزشی برگزار کردند.

وی افزود: امسال ۱۲ اثر در بخش مناطق حضور دارند در حالی که پارسال ۹ اثر در این بخش حضور داشت. تلاش ما این بود که در این دوره با کانون‌های مختلف تئاتری دیالوگ برقرار کنیم و طی فراخوانی نیازهای آنها را جویا شویم. همچنین ما امسال برای ستاد اجرایی جشنواره نیز فراخوان دادیم و حدود ۴۰۰ نفر درخواست دادند که بخش بزرگ ستاد اجرایی از بین این متقاضیان که از دانشجویان سراسر کشور بودند، برگزیده شدند. همچنین از دانشجویان باسابقه و حتی فارغ التحصیل نیز در کنار بازبین‌های باتجربه استفاده کردیم.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی متذکر شد: مساله آسیب شناسی جشنواره نیز برای من خیلی مهم بود که در همین راستا در کنار برگزاری نشست‌های مختلف از همان ابتدا هر کس می‌خواست در جشنواره شرکت کند از او می‌خواستیم که در آخر فرمش پیشنهادات و انتقادات و تجربیاتش از حضور در دوره‌های قبلی جشنواره را نیز در اختیار ما قرار دهد که ما در نهایت با جمع بندی نظرات توانستیم به جمع بندی مناسبی برسیم.

مختاری درباره بخش بین الملل جشنواره بیان کرد: در این دوره بخش جدیدی به نام «تئاتر دورنما» را در بخش بین الملل برنامه ریزی کردیم که بخشی رقابتی است که در آن تعاملی بین دانشجویان ایرانی و خارجی شکل می‌گیرد و دانشجویان ایرانی و خارجی می‌توانند با ثبت نام در این بخش به یک تولید مشترک برسند.

جدی نیز درباره بخش مناطق جشنواره که در کرمان برگزار می‌شود، گفت: در این دوره ۱۳ اثر توسط هیأت انتخاب پذیرفته شد که البته یکی از آثار به دلیل منع قانونی که برای حضور در جشنواره داشت حذف و در نهایت ۱۲ اثر در بخش مناطق حضور دارند. ما یک کارگاه هفت روزه در کاشان برگزار کردیم و یک کارگاه پانتومیم هم در کرمان خواهیم داشت. در این دوره فیلم تئاترهای برگزیده ادوار مختلف قرار است با حضور یک منتقد در دانشگاه‌های شهرهای مختلف به نمایش گذاشته شود. همچنین کارگاه کارگردانی فرهاد مهندس پور و کارگاه بازیگری عباس جمالی نیز در طول جشنواره در کرمان برگزار می‌شود.

عسکری درباره تأمین بودجه جشنواره بیان کرد: تمام تلاش ما این است که بودجه جشنواره را تأمین کنیم اما دوستان دبیرخانه باید در هزینه‌ها صرفه جویی کنند و همچنین باید از ظرفیت نهادهای مختلف فرهنگی در زمینه مالی و معنوی نیز بهره ببریم.

مختاری درباره تأمین هزینه‌های بخش بین الملل متذکر شد: به دلیل مشکلات مالی که امسال با آن روبرو بودیم با سفارتخانه‌ها و دانشگاه‌هایی که قرار است گروه‌ها را به جشنواره بفرستند، مذاکره کردیم و در همین راستا آنها قرار است هزینه گروه‌ها را تقبل کنند و ما هزینه بلیت و هدایا را برعهده نخواهیم داشت.

وی در پایان درباره بودجه جشنواره عنوان کرد: برآورد ما از دوره گذشته بیشتر نشده با وجودی که هزینه‌ها چند برابر شده است. امیدوارم با تدبیر ویژه آقای عسکری در ادامه هم به مشکل برنخوریم. در بخش اساتید هم امسال اساتیدی چون رحمت امینی و محمدرضا خاکی در تلاش هستند تا بتوانند در جشنواره حضور یابند.