وزیر ارشاد به جشنواره نمایش های آیینی و سنتی پیام داد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی این جشنواره را از مهم­‌ترین و اصلی­‌ترین رویدادهای هنری با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت ­ها و آیین­‌ها دانست. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، در آستانه برگزاری […]


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی این جشنواره را از مهم­‌ترین و اصلی­‌ترین رویدادهای هنری با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت ­ها و آیین­‌ها دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما خراسان به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، در آستانه برگزاری جشنواره نمایش های آیینی و سنتی که از ۱۹ مرداد آغاز می‌شود، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیامی را برای این رویداد صادر کرد که متن آن به این شرح است:

«آیین ­ها و سنت‌ها در پیوند عمیق با تاریخ و ساحت­ های مختلف زندگی ساکنان دیار ایران زمین، به عنوان بخش مهمی از فرهنگ سرزمین ما، پایدار و ماندگار شده ­اند.آیین ­ها و سنت­ هایی متنوع که در متن بخش­ های گوناگون زندگی اقشار مختلف جریان یافته است و مشخصه ­های نمایشی، موسیقایی و کارکرد سرگرمی، آگاهی بخشی، نقد و همدلی دارند. امروز که تحولات، زیست انسان را دگرگون ساخته و نمایش ­های آیینی و سنتی در لحظه­ های پرشتاب زندگی، کمرنگ شده ­اند، دغدغه و همت هنرمندان و پژوهشگران در بسترهایی از جمله جشنواره نمایش آیینی و سنتی، ثبت، بازخوانی و یادآوری آیین ­های نمایشی است که راهی را می­ گشاید تا دغدغه و توجه مضاعف را به تولید و اجرا و یا پژوهش و آموزش­ های آیینی معطوف گرداند.

جشنواره نمایش­ های آیینی و سنتی از مهم ­ترین و اصلی­ ترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت­ ها و آیین ­هاست و رویدادی است که گروه ­های متنوع و متکثر قومی، سنتی، جغرافیایی و اجتماعی در آن نقش و اجرا دارند و مخاطبان و دوستداران متنوع و گسترده­ای مشتاقانه با آن‌ها همراه می­ شوند.

توجه به پژوهش در این جشنواره یک ضرورت است تا با پشتوانه پژوهشی و مطالعاتی، زمینه ثبت و اجرای نمایش‌های آیین و سنتی انتقال آن به اکنون و آینده ممکن شود و خوشبختانه سال­ هاست پژوهش در این رویداد نقش موثر و آگاهی بخش دارد.

از دبیر جشنواره نمایش­ های آیینی و سنتی و هنرمندان عزیزی که برای تداوم نمایش­ های آیینی سنتی در هر نقطه‌ای از کشورمان تلاش می‌کنند سپاسگزارم و از همکاران معاونت امورهنری و هنرمندان و دست اندرکاران این دوره جشنواره قدردانی می­ کنم، امیدوارم که جشنواره­ای پرشور و موثر را شاهد باشیم.»