استاد و پدرخوانده ژانر وحشت اسپانیا درگذشت/ برنده جایزه «گویا»

سینمای اسپانیا غول ژانر وحشت خود را که از پیشگامان این ژانر در سینما و تلویزیون اسپانیا بود در ۸۳ سالگی از دست داد. به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، نارسیسو ایبانی‌یس سِرادور که پیشگام ژانر وحشت در سینما و تلویزیون اسپانیا بود در ۸۳ سالگی درگذشت. گرچه او تنها ۲ فیلم بلند […]


سینمای اسپانیا غول ژانر وحشت خود را که از پیشگامان این ژانر در سینما و تلویزیون اسپانیا بود در ۸۳ سالگی از دست داد.

به گزارش سینما خراسان به نقل از ورایتی، نارسیسو ایبانی‌یس سِرادور که پیشگام ژانر وحشت در سینما و تلویزیون اسپانیا بود در ۸۳ سالگی درگذشت.

گرچه او تنها ۲ فیلم بلند ساخت، اما هر دوی این فیلم‌ها به عنوان مهمترین فیلم‌های ژانر این کشور شناخته می‌شوند. «خانه‌ای که فریاد زد» و «چه کسی می‌تواند یک بچه را بکشد؟» که هر ۲ در دهه ۱۹۷۰ ساخته شدند به عنوان سنگ بنای ژانر وحشت این کشور شناخته می‌شوند.

این فیلم‌ها نشان دهنده خلق سینمای مولف در ژانر وحشت در این کشور هستند و به خلق فیلم‌های موفق در باکس آفیس در این زمینه کمک کردند تا در نهایت این کشور با ساخت فیلم‌هایی با تمرکز بر زیبایی شناختی، روانشناسی و روایت‌های انسانی در سینمای بین‌المللی دیده شود.

در اسپانیا این کارگردان برای آثار تلویزیونی‌اش هم از شهرت برخوردار بود و در زمان خودش بزرگ‌ترین بازی تلویزیونی را در اسپانیا ارایه کرد و سازنده سریال ترسناک ماندنی با عنوان «داستان‌هایی که شما را بیدار می‌کند» شد.

نخستین اثر او در زمینه کارگردانی تئاتر، کارگردانیِ نمایشنامه «باغ‌وحش شیشه‌ای» اثر تنسی ویلیامز بود.

در فوریه امسال آکادمی فیلم اسپانیا با ارایه جایزه افتخاری «گویا» برای یک عمر دستاورد هنری‌اش از ایبانی‌یِس تجلیل کرد. این جایزه را آلخاندرو آمنابار سازنده «دیگران» و چند تن از دیگر کارگردان‌های سرشناس ژانر وحشت اسپانیا به وی اهدا کردند.

با درگذشت این چهره سینمایی فضای رسانه‌های اجتماعی اسپانیا پر از پیام‌هایی شد که یاد او را گرامی داشتند و با به اشتراک گذاشتن فیلم‌های ویدئویی از مراسم جوایز «گویا» از این چهره به عنوان پدرخوانده ژانر وحشت اسپانیا یاد کردند.

بایونا کارگردان اسپانیایی سازنده فیلم «یتیم خانه» نیز از ایبانی‌یس به عنوان «سرمایه سینمای اسپانیا؛ استاد و معلمی که با ساخت ۲ فیلم شاهکار ما را برای همیشه وامدار خود کرد» تجلیل کرد. وی از نارسیسو ایبانی‌یس سرادور برای خنده، ترس، اشک و درس‌هایی که در سینمایش ارایه کرد، تشکر کرد.