«دروغ» فلوریان زلر به صحنه می‌رود

نمایش «دروغ» نوشته فلوریان زلر به کارگردانی ساقی عطایی روی صحنه می‌رود. ساقی عطایی که سال گذشته نمایش «نوای اسرارآمیز» را کارگردانی کرد درباره برنامه سال ۹۸ خود به سینما خراسان توضیح: این روزها روی متن «دروغ» نوشته فلوریان زلر که توسط محمود گودرزی ترجمه شده کار می‌کنم و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، نمایش به […]


نمایش «دروغ» نوشته فلوریان زلر به کارگردانی ساقی عطایی روی صحنه می‌رود.

ساقی عطایی که سال گذشته نمایش «نوای اسرارآمیز» را کارگردانی کرد درباره برنامه سال ۹۸ خود به سینما خراسان توضیح: این روزها روی متن «دروغ» نوشته فلوریان زلر که توسط محمود گودرزی ترجمه شده کار می‌کنم و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، نمایش به زودی برای اولین‌بار در تهران روی صحنه می‌رود.

این کارگردان همچنین درباره دلیل توجه به نمایشنامه فلوریان زلر گفت: مضمون نمایشنامه‌های زلر معمولاً در مرز واقعیت و خیال حرکت می‌کنند اما آنچه در نمایشنامه «دروغ» جریان دارد متفاوت است و نویسنده شکاف بین واقعیت و دروغ را عیان می‌کند. او این بار در فضای دیگری بحران به‌وجود می‌آورد. چیزی که من هم قصد بیانش را دارم همین است، اینکه حتی زمانی که دروغ می‌گوییم میزانی از حقیقت لابه‌لای گفته‌های ما مستتر است و بین بیان حقیقت و دروغ یک مرز باریک وجود دارد.

وی به شرایط موجود در عرصه تولید اشاره کرد و افزود: طبق برنامه‌ریزی با گروه بازیگران ۳۰ جلسه تمرین فشرده خواهیم داشت تا هر چه سریع‌تر نمایش را به اجرا برسانیم. گرچه در گذشته اعتقاد چندانی به تمرین‌های کوتاه‌مدت نداشتم اما شرایط این بار تفاوت کرده و از آنجا که قصد دارم با بازیگران چهره کار کنم باید برای همراه شدن همه آنها شیوه تمرین کوتاه‌مدت را انتخاب می‌کردم.

عطایی با بیان اینکه موفق شده برای نمایش «دروغ» تهیه‌کننده پیدا کند یادآور شد: خیلی طبیعی است که تهیه‌کننده و هر فردی که در تولید محصول هنری سرمایه‌گذاری می‌کند به تضمین بازگشت سرمایه نیاز دارد. در تجربه قبلی کارگردانی‌ام اتفاق خوبی افتاد و با اینکه کار در یک سالن مهجور روی صحنه می‌رفت به خوبی دیده شد، طوری که ما بعد از اجرا در تهران بلافاصله به سالن نمایش «هامون» در شهر رشت دعوت شدیم.

کارگردان نمایش «نوای اسرارآمیز» در این باره تصریح کرد: اصلاً علاقه نداشتم به شرایط تحمیلی تولید در این روزها تن دهم ولی حقیقت اوضاع پیچیده اقتصادی چیز دیگری به گروه‌های نمایشی تحمیل می‌کند. ضمن اینکه منکر نیستم که بعضی بازیگران چهره از کیفیت خوبی برخوردارند و همین توانایی آنها موجب می‌شود نیاز چندانی به تمرین طولانی مدت نداشته باشیم.