«اپیدمی» دامن یک شهر را گرفت/ وقتی نمی‌توانید دروغ بگویید

کارگردان «اپیدمی» درباره شرایط آماده سازی این اثر نمایشی برای حضور در جشنواره تئاتر فجر و مضمون نمایش توضیحاتی ارائه داد. رضا پورتراب زاده کارگردان نمایش «اپیدمی» که امروز شنبه ۱۸ بهمن در قالب جشنواره تئاتر فجر در تالار وحدت به صحنه می رود درباره این اثر نمایشی به سینما خراسان گفت: نمایش «اپیدمی» پیش […]


کارگردان «اپیدمی» درباره شرایط آماده سازی این اثر نمایشی برای حضور در جشنواره تئاتر فجر و مضمون نمایش توضیحاتی ارائه داد.

رضا پورتراب زاده کارگردان نمایش «اپیدمی» که امروز شنبه ۱۸ بهمن در قالب جشنواره تئاتر فجر در تالار وحدت به صحنه می رود درباره این اثر نمایشی به سینما خراسان گفت: نمایش «اپیدمی» پیش از این در شهر گرگان به صحنه رفته با استقبال قابل توجه مخاطبان روبرو شده بود. این نمایش یک کمدی اجتماعی و داستان شهری کوچک به نام نوورسیتی است که با اختراع یک جوان دگرگون می‌شود. این جوان ماده ای را اختراع می کند که هرکس آن را مصرف کند دیگر قادر به دروغ گفتن نیست اما این مساله به جای کارساز بودن مشکلاتی را در شهر به وجود می آورد چون وقتی قرار است این ماده را برای رو شدن دست خلافکارها به کلانتری بفروشد فسادهای خود کلانتر رو می شود از همین رو جوان تصمیم می گیرد این ماده را در سطح شهر پخش کند که طبیعتا باعث هرج و مرج می شود.

وی ادامه داد: برای اجرای جشنواره مدت زمان نمایش کوتاه شده و کمی بیش از ۲ ساعت خواهد بود. «اپیدمی» ۱۳ بزیگر اصلی و ۲۳ بازیگر حرکات فرم دارد که فضاسازی های نمایش و کارئوگرافی را برعهده دارند. این اثر نمایشی کاری در سبک های مختلف است اما در اجرا تلاش کردیم به شیوه فاصله گذاری برشت نمایش را شکل دهیم.

پورتراب زاده درباره آماده سازی نمایش برای اجرا توضیح داد: گروه بیش از یک سال بیکار بود و هیچ تولیدی نداشت. برای حضور این اثر نمایشی هم ابتدا قرار بر این بود که نمایش به صورت مجازی پخش شود و اجرای صحنه ای نداشته باشیم اما ناگهان به ما اعلام کردند که کار اجرای زنده هم خواهد داشت از همین رو مجبور شدیم ۷ ماه تمرین نمایش را در ۱۵ روز فشرده کنیم تا نمایش به برای اجرای جشنواره آماده شود. در این اثر نمایشی بازیگران پیشکسوت و مسنی حضور دارند از همین رو به دلیل خطر کرونا حضور در تمرین ها برایشان سخت بود اما همه عوامل و بازیگران نمایش برای حضور در جشنواره ایثار کردند که از آنها سپاسگزارم.

این کارگردان تئاتر در پایان درباره برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: هنرمندان ما یک سال است که بیکار هستند و متاسفانه از لحاط روانی و اقتصادی فشار زیادی را تحمل کردند. جشنواره تئاتر فجر می تواند شروع دوباره ای برای هنرمندان تئاتر ما باشد و با وجودی که من ترجیح می دادم جشنواره به صورت مجازی برگزار شود اما در کل برگزاری آن را به فال نیک می گیرم.

نمایش «اپیدمی» نوشته علیرضا امیدی و کار رضا پورتراب زاده از گرگان هجدهم بهمن ماه در هشتمین روز از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ساعت ۱۸:۳۰ در بخش رقابتی این رویداد در تالار وحدت به صحنه خواهد رفت.