«سقراط» را مانند کتاب ورق می‌زنیم/ جانی که از «برناردا آلبا» ماند

مریم سعادت که قرار است با نمایش «سقراط» در تالار وحدت روی صحنه برود، معتقد است موضوع این اثر مخاطب را جلب می‌کند و او مانند یک کتاب اجرا را ورق می‌زند. مریم سعادت بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که طی ۳ ماه اخیر با نمایش «خانه برناردا آلبا» به کارگردانی علی رفیعی در تالار […]


مریم سعادت که قرار است با نمایش «سقراط» در تالار وحدت روی صحنه برود، معتقد است موضوع این اثر مخاطب را جلب می‌کند و او مانند یک کتاب اجرا را ورق می‌زند.

مریم سعادت بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که طی ۳ ماه اخیر با نمایش «خانه برناردا آلبا» به کارگردانی علی رفیعی در تالار وحدت روی صحنه رفته بود، درباره حضور در نمایش «سقراط» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی که قرار است برای پنجمین بار در تالار وحدت اجرای عمومی داشته باشد، به سینما خراسان گفت: آقای نعیمی از من خواستند که در نمایش «سقراط» بازی کنم و من هم گفتم که دوست دارم منتها باید ببینم با توجه به اجرای نفس‌گیر «خانه برناردا آلبا» برایم جانی باقی می‌ماند یا نه. فکرهایم را کردم و دیدم هر ۲ نمایش در یک محل هستند پس پذیرفتم. نظر به این که «سقراط» را هم پیش‌تر دیده بودم، نقش تا حدودی در ذهنم بود.

وی درباره انگیزه خود برای بازی در نمایش «سقراط» اظهار کرد: آنچه برایم شگفت‌انگیز بود در درجه اول اجرای قوی و خوب و مسلط از سقراط است. موضوعی که می‌توانست سخت و ثقیل باشد و تماشاگر را جلب نکند اما بسیار سرراست و انسانی است، خیلی زیاد در دل قصه نمی‌رویم و در عین حال مثل یک کتاب این اجرا را ورق می‌زنیم.

سعادت با اشاره به اینکه بیشترین اجراهای عمرش را روی صحنه تالار وحدت تجربه کرده است، درباره ایفای نقش بر صحنه این تالار یادآور شد: وقتی روی صحنه تالار وحدت بازی می‌کنید باید هر لحظه خود را از بیرون ببینید. سال‌ها پیش وقتی اولین اجرایم را با نمایش «عروسی خون» در تالار وحدت را داشتم با گریمم مشکلی پیدا کرده بودم تا اینکه یک روز بعد از اجرا به یک کنسرت زنانه در تالار دعوت شدیم و در جایگاه ویژه در بالکن نشستیم. آن موقع بود که متوجه شدم بر صحنه تالار وحدت ناهماهنگی گریم را کسی نمی‌بیند و باید روی بدن و صدایم خیلی کار کنم.

«سقراط» به‌ نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی و با حضور بازیگرانی چون فرهاد آییش، مریم سعادت، بهناز نازی، ایوب آقاخانی و کتانه افشاری نژاد با خوانندگی هادی قضات و گروهش از ۸ اسفند به مدت ۲۰ شب برای پنجمین بار در تالار وحدت، هر شب ساعت ۱۸:۳۰ روی صحنه می‌رود.