فیلم جدید سعید روستایی مجوز می‌ گیرد؟

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در حالی از فردا ۱۰ بهمن آغاز می‌شود که تکلیف مجوز نمایش یکی از فیلم‌های این دوره مبهم است. به گزارش سینما خراسان، جشنواره‌ای فیلم فجر به طور رسمی از چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه در سینماهای مردمی و سالن رسانه‌ها آغاز می‌شود و علاقه‌مندان زیادی از طیف‌های مختلف اجتماعی، […]

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در حالی از فردا ۱۰ بهمن آغاز می‌شود که تکلیف مجوز نمایش یکی از فیلم‌های این دوره مبهم است.

به گزارش سینما خراسان، جشنواره‌ای فیلم فجر به طور رسمی از چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه در سینماهای مردمی و سالن رسانه‌ها آغاز می‌شود و علاقه‌مندان زیادی از طیف‌های مختلف اجتماعی، سیاسی منتظر آغاز نمایش فیلم‌ها و بویژه چند فیلم خاص هستند تا ببینند فیلم‌های که به واسطه اسم و رسم کارگردان، بیشتر در معرض توجه هستند، چه فیلم‌هایی شده‌اند؟!

یکی از فیلم‌هایی که کنجکاوی زیادی نسبت به آن وجود دارد، «متری شش و نیم» سعید روستایی است که هم تجربه دوم سازنده «ابد و یک روز» است و هم در سکوت خبری و در پروسه‌ای طولانی فیلمبرداری شده و حرف و حدیث‌های زیادی درباره موضوع آن و حساسیت برخی ارگان‌ها از مدتها قبل بطور غیر رسمی شنیده می‌شد.‌

اما آنچه به نظر می‌رسد و وضعیت نمایش این فیلم را در اولین روز جشنواره در جدول سینماهای مردمی مبهم کرده است، همان حساسیت‌ها و فشارهای خارج از حوزه سینما است که پیگیری‌های ایسنا هم حاکی از همین مسأله است.‌

یک شب مانده به افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، فرهاد اصلانی یکی از بازیگران فیلم جدید روستایی در پستی اینستاگرامی با نمایش پوستر تازه رونمایی شده فیلم، آرزو کرده است که فیلم «متری شش و نیم» بدون هیچ حادثه و سانسوری به جشنواره و مخاطبش برسد.

او نوشته است: «متری شش و نیم» فیلمی تلخ و تازه از قصه که نه اعتیاد است که صدها سال است آفت این مملکت بوده و هست.

براساس این اطلاعات و آنچه پیگیری شده این نگرانی بویژه برای سینماگران ایجاد می‌شود که وقتی اکثریت جامعه سینمایی و غیرسینمایی نسبت به بخش زیادی از تولیدات سینما انتقاد دارند چرا وقتی فیلمی اجتماعی و قابل تامل ساخته می‌شود با برخوردهایی روبرو می شود که به ناچار سازندگان فیلم‌ها را دچار خودسانسوری و بی‌کیفیت شدن آثار سینمایی می‌کند.

نکته قابل تامل در این اتفاقات این است که وقتی از برخی نهادها تصویری در فیلم‌های سینمایی نمایش داده می‌شود حتماً باید روتوش شده و موجه باشد و این مسئله در یکی دو فیلم دیگر جشنواره امسال دیده شده است.

با این حال باید دید، ابراهیم داروغه زاده دبیر این دوره از جشنواره فیلم فجر که سمت معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی را هم برعهده دارد، چطور از فیلم‌هایی که پروانه ساخت آن‌ها را صادر کرده و احیاناً در مقابل فشارهایی خارج از سینما قرار گرفته‌اند، صیانت می‌کند!

او روز گذشته در نشست خبری جشنواره وقتی صحبت از محافظه‌کاری خودش و نمایش برخی فیلم‌های مبتذل در سینما شد، تاکید کرد که در یک سال و نیم گذشته در معاونت ارزشیابی تلاش‌اش این بوده تا آنچه در سینما سانسور می‌شود ابتذال باشد و فیلم‌های اجتماعی و سیاسی دچار مشکل نشوند.

همچنین در این نشست سوالی مطرح شد مبنی بر اینکه شنیده شده یکی از فیلم‌های سودای سیمرغ به دلیل فشارهایی به جشنواره نمی‌رسد که داروغه زاده پاسخ داد، دفتر جشنواره هیچ اطلاعی از فیلمی که دچار مشکل باشد، ندارد.

با این حال ایسنا امروز پیگیر گفت‌و گو با دبیر جشنواره درباره وضعیت فیلم سعید روستایی و فیلم‌های احتمالی دیگر است که تاکنون به نتیجه نرسیده است.